Autor: Petr Jůn

Evropský konkurent Tesly v oblasti baterií vyrobil svůj první lithium-iontový článek

Švédský výrobce baterií Northvolt ve středu oznámil, že ve své továrně ve Skelleftea vyrobil první lithium-iontový bateriový článek, čímž splnil termín zahájení výroby v závodě do konce roku 2021.

Švédský výrobce baterií Northvolt ve středu oznámil, že ve své továrně ve Skelleftea vyrobil první lithium-iontový bateriový článek, čímž splnil termín zahájení výroby v závodě do konce roku 2021.

Společnost Northvolt, která konkuruje divizi na výrobu baterií společnosti Tesla a kterou investoři v červnu ocenili na 12 miliard dolarů, uvedla, že se jedná o první baterii svého druhu, která byla plně navržena, vyvinuta a smontována v tzv. gigafactory domácí evropskou bateriovou společností.

Gigafactory lze klasifikovat jako velkou továrnu na baterie, kde se roční produkce měří v gigawatthodinách (GWh). Očekává se, že zařízení Northvolt Ett ve Skelleftea bude mít roční produkci 60 GWh.

V úterý sjel z výrobní linky v gigatovárně první bateriový článek, uvedla společnost Northvolt.

"Tento první článek je samozřejmě jen začátek," uvedl v prohlášení Peter Carlsson, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Northvolt.

"V průběhu příštích let se těšíme, že společnost Northvolt Ett výrazně rozšíří svou výrobní kapacitu, aby umožnila evropský přechod na čistou energii."

Většina světových baterií pro elektromobily se v současné době vyrábí v USA a Asii, ale společnost Northvolt doufá, že se to změní.

Přestože je společnost Northvolt stará necelých 6 let, podepsala již kontrakty v hodnotě více než 30 miliard dolarů se zákazníky včetně automobilek BMW, Volkswagen, Volvo a Polestar.

Společnost Northvolt uvedla, že komerční dodávky budou zahájeny v roce 2022, a dodala, že výrobní kapacita se v příštích letech zvýší na 60 gigawatthodin, což postačí na dodávku baterií pro přibližně 1 milion elektromobilů.

Společnost získala od řady investorů více než 6,5 miliardy dolarů, které jí pomohou rozšířit její činnost.

Poslední kolo financování, které je pro Northvolt dosud největší, vedly společně Goldman Sachs a VW, spolu s novými investory, mezi něž patří švédské penzijní fondy AP1, AP2, AP3, AP4 a kanadský penzijní poskytovatel OMERS. Do tohoto kola investovali také předchozí investoři, například generální ředitel společnosti Spotify Daniel Ek a společnost Baillie Gifford zabývající se správou investic.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články