Autor: Radka Guzi

Facebook a Instagram můžou být v Evropě vypnuty

Meta, gigant sociálních sítí, vydala varování ve své výroční zprávě, že Facebook a Instagram můžou být pro Evropu vypnuty.

Meta, gigant sociálních sítí, vydala varování ve své výroční zprávě, že Facebook a Instagram můžou být pro Evropu vypnuty. Jedná se především o spor kvůli sdílení dat. Regulátoři v Evropě totiž v současné době připravují novou legislativu, která bude určovat, jak se budou data uživatelů občanů EU přenášet přes Atlantik.

Již v červenci 2020 Evropský soudní dvůr rozhodl o standardu přenosu dat mezi EU a USA. Z rozhodnutí vyplynulo, že přenos dat není dostatečně chráněn a ohrožuje soukromí evropských občanů. Meta tedy v této souvislosti uvedla, že zvažuje vypnutí Facebooku a Instagramu v Evropě, pokud nebude moci nadále přenášet uživatelská data zpět do USA.

Meta uvedla: „Pokud nebude přijat nový rámec pro transatlantický přenos dat a nebudeme schopni nadále spoléhat na SCC (standardní smluvní doložky) nebo spoléhat na jiné alternativní způsoby přenosu dat z Evropy do Spojených států, pravděpodobně nebudeme schopni nabízet řadu našich nejvýznamnějších produktů a služeb, včetně Facebooku a Instagramu, v Evropě. Společnost dodala, že by to „podstatně a nepříznivě ovlivnilo jejich podnikání, finanční situaci a provozní výsledky“.

„Meta nemůže jen vydírat EU, aby se vzdala svých standardů ochrany dat,“ napsal na svém Twitteru evropský zákonodárce Axel Voss a dodal, že "opuštění EU by bylo jejich ztrátou." Voss již dříve uvedl, že některé právní předpisy EU na ochranu údajů.

Mluvčí společnosti Meta v pondělí konstatoval, že společnost si nepřeje a neplánuje se stáhnout z Evropy, a dodal, že v předchozích podáních vyvolala stejné obavy. Realita dle jeho slov, je zjevně taková, že Meta a mnoho dalších podniků, organizací a služeb spoléhají na přenosy dat mezi EU a USA za účelem provozování globálních služeb.

Irská komise

V srpnu 2020 zaslala irská komise pro ochranu Facebooku předběžný příkaz k zastavení přenosu uživatelských dat z EU do USA, podle zprávy The Wall Street Journal, která citovala zdroje obeznámené s touto záležitostí. „Irská komise pro ochranu dat zahájila vyšetřování přenosů dat mezi EU a USA pod kontrolou Facebooku a navrhla, že SCC nelze v praxi používat pro přenosy dat mezi EU a USA,“ uvedl Nick Clegg, viceprezident pro globální záležitosti a komunikaci Facebooku a dodal: „I když tento přístup podléhá dalšímu procesu, pokud bude dodržován, mohl by mít dalekosáhlý dopad na podniky, které se spoléhají na SCC a na online služby, na které spoléhá mnoho lidí a podniků.“ Očekává se, že irská komise pro ochranu údajů vydá konečné rozhodnutí v první polovině roku 2022.

Pokud SCC nelze použít jako právní základ pro přenos dat, Facebook by musel vyřadit většinu údajů, které shromažďuje o evropských uživatelích. Jedná se především také o velký byznis.

Rozhodnutí soudu

V červenci 2020 Evropský soudní dvůr rozhodl o standardu přenosu dat mezi EU a USA. Soud, nejvyšší právní orgán EU, omezil, jak U.S. firmy by mohly posílat evropská uživatelská data do USA po závěru, že občané EU neměli žádný účinný způsob, jak napadnout americký vládní dohled.

Rozhodnutí přišlo poté, co rakouský aktivista za ochranu soukromí Max Schrems podal žalobu ve světle odhalení Edwarda Snowdena, který tvrdil, že U.S. zákon nenabízel dostatečnou ochranu proti sledování ze strany orgánů veřejné moci. Schrems vznesl stížnost na Facebook, který stejně jako mnoho jiných firem převáděl jeho a další uživatelská data do USA.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články