Facebook chce odhalit původ koronaviru v Číně

Vlastník Facebooku Meta odstranil více než 500 účtů spojených s online dezinformační sítí primárně založenou v Číně.

Účty propagovaly tvrzení falešného švýcarského biologa jménem „Wilson Edwards“, který tvrdil, že se USA vměšuje do úsilí najít původ Covid-19. Edwardsovy komentáře byly široce rozšířeny čínskými státními sdělovacími prostředky. Švýcarská ambasáda však uvedla, že je nepravděpodobné, že by tato osoba existovala.

Meta ve své zprávě uvedla, že kampaň na sociálních sítích byla „z velké části neúspěšná“ a zaměřovala se na anglicky mluvící publikum ve Spojených státech, Británii a čínsky mluvící publikum v Tchaj-wanu, Hongkongu a Tibetu. Začátkem července účet vydávající se za švýcarského biologa jménem Wilson Edwards učinil na Facebooku a Twitteru prohlášení, že Spojené státy vyvíjejí tlak na vědce Světové zdravotnické organizace, kteří studují původ Covid-19 ve snaze obvinit Čínu.

Státní média, včetně CGTN, Shanghai Daily a Global Times, citovala takzvaného biologa na základě jeho facebookového profilu. Švýcarská ambasáda však v srpnu uvedla, že tato osoba pravděpodobně neexistuje, protože účet na Facebooku byl otevřen jen dva týdny před prvním příspěvkem a měl pouze tři přátele. „Neexistoval žádný registr švýcarského občana se jménem „Wilson Edwards“ a žádné akademické články pod tímto jménem“, vyzvala čínská média, aby odstranila jakoukoli zmínku o něm.

Společnost Meta v listopadové zprávě uvedla, že její vyšetřování této záležitosti našlo „odkazy na jednotlivce v pevninské Číně, včetně zaměstnanců Sichuan Silence Information Technology Co Ltd... a jednotlivců spojených s čínskými státními infrastrukturními společnostmi sídlícími po celém světě“.

Webové stránky Sichuan Silence Information popisují společnost jako společnost zabývající se bezpečností sítí a informací, která poskytuje technickou podporu čínskému ministerstvu veřejné bezpečnosti a CNCERT, klíčovému týmu, který koordinuje čínskou reakci na mimořádné události v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Facebook uvedl, že odstranil celkem 524 facebookových účtů, 20 stránek, čtyři skupiny a 86 instagramových účtů poté, co prozkoumal veřejné zprávy, které se soustředily kolem falešného švýcarského biologa. Původní příspěvek této osoby byl zpočátku sdílen a lajkován falešnými účty na Facebooku a později přeposlán uživatelům, z nichž většina patřila zaměstnancům čínských státních infrastrukturních společností ve více než 20 zemích, uvedla Meta. Dodal, že operace využívala infrastrukturu virtuální soukromé sítě (VPN), aby zakryla svůj původ a dodala Edwardsovi kulatější osobnost. Uvedlo také, že jeho profilová fotografie byla zřejmě vytvořena pomocí schopností strojového učení.

Vyšetřování původu Covid-19 bylo zdrojem napětí mezi USA, Čínou a dalšími zeměmi, protože zdroj viru zůstává nejasný téměř dva roky poté, co byl poprvé objeven.

 

 

Zdroje: bbc.com, Unsplash

Nejnovější články