Facebook se díky propadu ceny akcií může vyhnout nové antimonopolní kontrole

Zmenšující se tržní kapitalizace Facebooku by mohla mít pro technologického giganta jednu výhodu a to možnost obejít novou antimonopolní kontrolu.

Zmenšující se tržní kapitalizace Facebooku by mohla mít pro technologického giganta jednu výhodu a to možnost obejít novou antimonopolní kontrolu.

Společnost Facebook, nedávno přejmenovaná na Meta, v úterý poprvé od května 2020 uzavřela obchodování na burze s tržní kapitalizací pod 600 miliard dolarů. Akcie klesly o 2,1 %, čímž dosáhly tržní kapitalizace společnosti 599,32 miliard dolarů.

Tržní kapitalizace ve výši 600 miliard dolarů je shodou okolností také číslem, které zákonodárci Sněmovny vybrali jako hraniční hodnotu pro „internetové platformy“ v rámci balíčku zákonů o hospodářské soutěži navržených speciálně pro cílení na Big Tech společnosti. Pokud by Meta zůstala pod touto hranicí, mohla by se vyhnout dalším překážkám, které by nařizovaly, jak může vést své podnikání a uzavírat dohody. Naopak její větší kolegové, jako je Amazon, Alphabet, Apple a dokonce i Microsoft, budou podléhat pravidlům.

Může nějakou dobu trvat, než se některý z návrhů stane zákonem, pokud k tomu vůbec dojde. Jeden senátní návrh zákona, který nedávno prošel soudním výborem, ve skutečnosti používá nižší hranici tržní kapitalizace než jeho podoba ve sněmovně, a to 550 miliard dolarů.

Jedním z návrhů zákona, který by mohl mít významný dopad na Metu, pokud bude společnost v době jeho schválení považována za „internetovou platformu“, je zákon o konkurenci a příležitostech těchto platforem. Návrh zákona, který původně představili Hakeem Jeffries se senátorkou Amy Klobucha, by ztížil internetovým platformám získat mladé potenciální soupeře.

Facebook již bojuje s antimonopolní žalobou podle stávajícího zákona Federální obchodní komise, která tvrdí, že využil akvizice Instagramu a WhatsAppu k udržení monopolní moci. Pokud by se tento nový návrh zákona stal zákonem a Meta by mu podléhala, mohlo by to pro společnost ještě ztížit podobné akvizice v budoucnu.

Sněmovní verze zákona říká, že když federální regulátoři označí platformu, na kterou se vztahuje zákon, tato společnost musí mít čisté roční tržby nebo tržní kapitulaci ve výši 600 miliard dolarů, upravenou o inflaci v té době nebo během předchozích dvou let od přijetí zákona.

Verze pro Senát říká, že tržní kapitalizace pro internetovou platformu by měla být založena na „prostém průměru uzavírací ceny za akcii kmenové akcie vydané osobou pro obchodní dny ve 180denním období končícím dnem uzákonění tento zákon."

Zdroje: cnbc.com, unsplash.com

Nejnovější články