Fed zvýšil úrokové sazby, co to znamená pro trhy?

Federální rezervní systém ve středu oznámil zvýšení úrokových sazeb. Američtí centrální bankéři učinili krok ke zvýšení výpůjčních nákladů ve společném úsilí v boji proti vysoké inflaci.

Federální rezervní systém ve středu oznámil zvýšení úrokových sazeb. Američtí centrální bankéři učinili krok ke zvýšení výpůjčních nákladů ve společném úsilí v boji proti vysoké inflaci.

Zatímco oznámení jako tato si na trzích obvykle vybírají daň v podobě poklesu trhu – z velké části proto, že mohou ovlivnit spotřebitelské výdaje – tentokrát si trhy vedou docela dobře.

První zvýšení úrokových sazeb od roku 2018 přišlo po dvoudenním jednání tento týden. Zvýšení o čtvrt procentního bodu bylo prvním z mnoha očekávaných zvýšení, která mají přijít – až šest dalších v roce 2022 a další tři nebo čtyři v roce 2023.

Inflace je nyní vysoká. Spotřebitelské ceny rostou nejrychleji za posledních 40 let. Index spotřebitelských cen (CPI) v únoru vzrostl o 7,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem. To také znamená nejvyšší roční tempo růstu inflace od ledna 1982.

Ať už je hlavní příčina inflace jakákoli, Fed má na starosti zkrocení inflace. 

Investoři mají nyní pocit, že se Fed konečně ujal boje s inflací

Normálně by zprávy o zvýšení úrokových sazeb způsobily výprodej. Teoreticky by vysoké úrokové sazby snížily přitažlivost akcií, protože vyšší výpůjční náklady obecně odpovídají nižším výdajům. Například analýza Evercore ISI zjistila, že během posledních čtyř cyklů zvýšení sazeb klesl S&P 500 v prvním měsíci o čtyři procenta.

Ale tentokrát se hlavní indexy téměř okamžitě po zprávě vydaly směrem vzhůru. Přesněji řečeno, S&P 500 krátce zamířil do červených čísel, ale vzpamatoval se a den zakončil v zelených číslech. Dow Jones podobným způsobem skončil o 1,6 procenta výše. A Nasdaq vzrostl a na konci dne uzavřel o 3,7 procenta výše.

Pro investory, kteří chtějí právě teď vytěžit z trhů co nejvíce, je moudré zachovat klid a nedovolit vzrušení nebo strachu, aby řídily jejich investiční rozhodnutí.

Zatímco některá konkrétní průmyslová odvětví nadále pociťují dopady pandemie, diverzifikace může pomoci ochránit finanční prostředky investorů.

Zdroje: forbes.com, unsplash.com

Nejnovější články