Autor: Radka Guzi

Film Duna a Síla psa mají nejvíce nominací na Oscara

27. března 2022 se bude konat udílení cen Oscara. Mezi nejúspěšnější nominace na Oscara za filmový rok 2021, je především filmový snímek Síla psa a Duna. Právě tyto dva filmy se pyšní největším počtem nominací.

27. března 2022 se bude konat udílení cen Oscara. Mezi nejúspěšnější nominace na Oscara za filmový rok 2021, je především filmový snímek Síla psa a Duna. Právě tyto dva filmy se pyšní největším počtem nominací.

Letos budou bojovat o Oscara i Švédové. „Je to důkaz, že jste odvedli skvělou práci. Je to naprosto fantastické,“ říká Eva von Bahr, která je spolu s Love Larson nominována na nejlepší make-up.

Nejvíce nominací na letošní Oscary má westernový snímek Jane Campion The Power of the Dog, jedná se celkem o 12 nominací. Některé z nich jsou těžké kategorie jako například nejlepší film, režie, scénář podle předlohy a také několik hereckých cen (Benedict Cumberbatch, Jesse Plemons, Kodi Smit-McPhee).

Stejně tak epický sci-fi film Duna (Denis Villeneuves) patří mezi velké favority. Byl desetkrát nominován, mimo jiné v kategoriích za nejlepší scénář podle modelu, nejlepší kostýmní výpravu, originální hudbu a nejlepší zvuk.

Kriticky uznávaný dětský příběh Kennetha Branagha Belfast a nová interpretace West side story (Steven Spielberg) mají každý osm nominací.

Švédové soutěží o vlasy a make-up

Masky Love Larson a Eva von Bahr jsou dvě ze Švédek, které jsou nominovány v kategorii Nejlepší make-up. Kulturní novinky dorazí k duu krátce po přečtení nominací. „Plakala jsem a smála jsem se. Je to tak hrozná věc, když se to má číst nahlas, člověk nepřestává vybuchovat emocemi, uvádí Eva von Bahr.

Jsou nominováni za práci s Dunou a takzvaný tlustý oblek, který ve filmu nosí Stellan Skarsgård. „Nikdy jsem nedělala tak velký make-up. Byli jsme neuvěřitelně šťastní, že to bude mít Stellan,“ konstatuje Eva von Bahr.

V roce 2016 byli ve stejné kategorii nominováni za Stoletého staříka, který vystoupil z okna a zmizel, a následující rok za Muže jménem Ove.

Ve stejné kategorii dostanou konkurenci House of Gucci, kde jsou součástí týmu Švédové Göran Lundström a Anna-Carin Lock. V roce 2019 byl Lundström nominován za kouzelné masky ve filmu Hranice.

Severské filmy se šancí na výhru

V kategorii Nejlepší mezinárodní film je zastoupeno několik severských zemí, včetně dánského animovaného filmu Útěk Jonase Pohera Rasmussena. Má také šanci vyhrát nejlepší dokument a nejlepší animovaný film. „Je to fantastické a dojemné,“ poznamenává Jonas Poher Rasmussen.

Nor Joachim Triers a jeho Nejhorší muž světa je nominován jako mezinárodní film i za nejlepší původní scénář.

Odloženo na březen

Minulý rok došlo k několika změnám v pravidlech pro nominace kvůli tomu, jak se říká, že pandemie koróny ovlivnila filmový průmysl. Soutěžit mohly například i filmy, které měly místo v kině premiéru na streamovací službě. Toto pravidlo platí i na letošním galavečeru.

V důsledku pandemie je gala také o měsíc odloženo, ale kromě těchto změn je v plánu i oscarové gala v předpandemickém stylu. Oscary jsou zpět v tradičním dějišti Dolby Theatre v Los Angeles.

Další tradicí, která se vrátí, je, že letošní galavečer povede hostitel, po třech letech bez něj. Kdo to bude, zatím nebylo oznámeno.

Zdroje:

svt.se

freepik.com

Nejnovější články