Filmová studia MGM v rukou Amazonu

Nejprve v roce 1998 Bookpages, později IMDb, Zoox a mnoho dalších, a nyní se i Metro-Goldwyn-Mayer Pictures stává součástí americké společnosti Amazon. Vzhledem k částce, za kterou Amazon MGM koupil, tedy v hodnotě 8,45 miliard dolarů jde aktuálně o největší expanzi Amazonu do zábavního průmyslu.

Americká společnost MGM se zaměřuje na distribuci a produkci filmů, potažmo i televizních pořadů, mezi jejich produkty patří například Tom a Jerry, James Bond, Čaroděj ze země Oz a další. Studia byla založena v roce 1924 Marcusem Loewem a Louisem B. Mayerem spojením tří společností, konkrétně šlo o Metro Pictures, Goldwyn Pictures a Louis B. Mayer Pictures. Sídlo MGM se nachází v Kalifornii v Beverly Hills.

O prodeji MGM se mluvilo již vícekrát i v minulosti, naposledy v souvislosti s pandemií koronaviru, kdy návrh na prodej poprvé vzešel do médií v první polovině prosince v roce 2020. A právě tento rok měl v kinech vyjít nový James Bond s názvem Není čas zemřít, kde měl hlavní roli ztvárnit Daniel Craig. V souvislosti s jeho účinkováním vyplouvaly na povrch zprávy o problémech se zaplacením Craigova honoráře, další spekulace se týkaly prodeje MGM v prospěch některé streamingové společnosti, která by tak rozšířila svou působnost v oblasti filmové produkce a průmyslu.

Zájem Amazonu o koupi MGM byl vyšší také proto, že propojení streamovací služby Amazonu, která se nazývá Prime Video, a MGM by byla jen ku prospěchu. Pokud by koupě MGM Amazonem nebyla nakonec realizovaná, Amazon by se snažil do své streamovací služby převést alespoň již výše zmíněnou novou bondovku.

Jednání o koupi MGM Amazonem začala přibližně před pěti týdny, dohoda o částce 8,45 miliard dolarů byla uzavřena toto pondělí, 24. května. Informace se ovšem dostala do médií až o pár dní později, z důvodu výročí vraždy George Floyda.

Majitel Amazonu, Jeff Bezos, byl v roce 2018 vyhlášen nejbohatším člověkem světa, v srpnu minulého roku se hodnota jeho majetku pohybovala kolem 200 miliard dolarů, největší expanzi a příbytek majetku byl zaznamenán v právě v roce 2018, kdy Bezos zbohatl na nárůstu akcií Amazonu.

Koupě studií MGM byla pro Bezose ústřední, Forbesu uvedl jako hlavní argument vyšší počet předplatitelů služeb Prime Video.

Zdroj: cnbc.com, pixabay.com

Nejnovější články