Autor: Adam Spáčil

Ford a Rivian již neplánují společný vývoj elektromobilů

Ford si dělá, co chce.

Ford si dělá, co chce.

Mluvíme o obrovském posunu během dvou let. Generální ředitel Fordu Jim Farley v pátečním rozhovoru pro Automotive News uvedl, že automobilka již neplánuje společně s Rivianem vyrábět elektromobil. Ford byl prvním investorem do tohoto oblíbeného startupu, který nyní dodává své první elektrické vozy, ale Farley řekl, že modrý ovál už pomoc Rivianu nebude potřebovat.

Kromě toho Farley tento pátek také uvedl, že Ford chce být do dvou let druhým výrobcem elektromobilů v USA. Automobilka má v rámci plnění tohoto cíle připraveny modely F-150 Lightning, E-Transit, Mustang Mach-E a spoustu dalších budoucích elektromobilů. Strategie "go-it-alone" ruší nejméně dva vozy, které Ford kdysi plánoval ve spolupráci s Rivianem. Prvním byl elektrický Lincoln a druhý zůstává po zániku Lincolnu EV neznámý.

Přesto Ford a Rivian nebudou přímými rivaly, protože mají společný zájem na úspěchu druhého jmenovaného. Původní podíl společnosti Ford ve společnosti Rivian představoval sázku ve výši 500 milionů dolarů. Podle Automotive News má Ford v Rivianu v těchto dnech vsazeno 1,2 miliardy dolarů. Rivian na žádost o komentář k dalšímu vývoji vztahů bezprostředně nereagoval, ale Farley v rozhovoru uvedl, že modrý ovál vnímá startup jako sourozence, "protože jsme investorem".

"Rivian je pro nás zvláštní případ," řekl.

Ford ve svém prohlášení dodal: "Po první sérii elektromobilů - F-150 Lightning, Mustang Mach-E a E-Transit - je mimořádná poptávka a náš tým se soustředí na rychlé rozšiřování a snižování složitosti. Ačkoli tedy Rivian dělá spoustu zajímavých věcí a my si velmi vážíme R. J. [Scaringeho, generálního ředitele společnosti Rivian] a jeho týmu, velmi se nám líbí, kde se nacházíme, a Ford i Rivian se dohodli, že nebudeme pokračovat v žádném společném vývoji vozidel nebo sdílení platforem."

Zdroje: cnet.com, Unsplash.com

Nejnovější články