Formule 1 čelí za své jednání ostré kritice

“Úlohou motoristického sportu není zaplétat se do politických problémů,“ prohlásil prezident nejvyšší mezinárodní organizace pro automobilové závody. Formule 1 čelí kritice za to, že tento víkend umožnila konání své velké ceny v Saúdské Arábii.

Úlohou motoristického sportu není zaplétat se do politických problémů,“ prohlásil prezident nejvyšší mezinárodní organizace pro automobilové závody. Formule 1 čelí kritice za to, že tento víkend umožnila konání své velké ceny v Saúdské Arábii.

„Motoristický sport nesmí být používán jako politická platforma. To je naprosto zásadní,“ řekl Jean Todt, prezident FIA, která je řídícím orgánem Formule 1. Skupiny zastánců pro rovnost a lidská práva naléhaly na F1, aby využila své síly k boji proti zneužívání v Saúdské Arábii, přičemž tento sport obviňují z ignorování jeho závazku k rovnosti a rozmanitosti.

Sedminásobný mistr světa F1 Lewis Hamilton, který se uchází o svůj již osmý titul oproti současnému lídrovi šampionátu Maxi Verstappenovi, ve čtvrtek řekl, že je mu závodění v zemi nepříjemné a to právě kvůli jejímu postavení v oblasti lidských práv.

„A ať už je to správné nebo špatné, když jsme tady, je důležité, abychom se snažili zvýšit o problematice povědomí,“ řekl a popsal represe vůči LGBTQ v zemi jako „děsivé“.

Saúdská Arábie s odkazem na islámské právo šaría totiž zakazuje homosexualitu a LGBTQ. Lidé takového vyznání tam čelí perzekuci. Toto téma zůstává na Blízkém východě nadále velkým tabu. Hamilton slíbil,  že bude nosit duhovou helmu v tomto posledním závodě sezóny v Abu Dhabi. Jezdec Mercedesu měl helmu poprvé na sobě při předchozím závodě v Kataru na protest proti zákonům proti LGBTQ.

"Řekněme, že když jdeme do určitých zemí, kde existují určité pochybnosti o tom, jak se věci dějí, dáváme příležitost lidem mluvit a myslím, že dáváme těmto zemím větší viditelnost," řekl Todt.  "Každý, kdo chce mluvit, kdo chce demonstrovat, má plnou svobodu - může to udělat."

Za práva LGBTQ se postavili i další jezdci, například jezdec Aston Martin a čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel. Při státní hymně na Velké ceně Maďarska měl na sobě duhové tričko.

Konkrétně v Saúdské Arábii Todt tvrdil, že v posledních letech bylo dosaženo velkého pokroku.

„Saúdská Arábie až do roku 2018 nemohla pořádat jednu mezinárodní akci, protože ženám bylo zakázáno řídit, nyní mohou řídit ženy, takže dochází ke změnám, ale neměli bychom se zapojovat do politických záležitostí,“ řekl.

Jako jediný černý jezdec v historii F1 byl Hamilton také vášnivým zastáncem rasové rovnosti. Od zabití George Floyda a následného celosvětového protestního hnutí v loňském roce se k britskému závodníkovi připojila řada řidičů, kteří si před závody poklekli, aby upozornili na rasovou nespravedlnost.

Todt se zmínil, že respektuje a obdivuje Hamiltonovo vedení v otázkách diverzity a inkluze, které nazval „globálním problémem, který je třeba řešit“.

"Před každým startem velké ceny dáváme prostor jezdcům, aby mohli demonstrovat svou pozornost na určitý problém, ale samozřejmě je potřeba udělat více," dodal.
 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články