Generální ředitel Airbnb říká, že zaměstnanci mohou "žít a pracovat kdekoli"

Platforma pro sdílení bydlení Airbnb oznámila, že plánuje umožnit svým zaměstnancům bydlet a pracovat, kdekoli budou chtít, zatímco ostatní firmy se začínají ohlížet za pandemií koronaviru a vracejí zaměstnance zpět do kanceláří.

Platforma pro sdílení bydlení Airbnb oznámila, že plánuje umožnit svým zaměstnancům bydlet a pracovat, kdekoli budou chtít, zatímco ostatní firmy se začínají ohlížet za pandemií koronaviru a vracejí zaměstnance zpět do kanceláří.

Brian Chesky, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti, ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že pokud se zaměstnanci rozhodnou přestěhovat, jejich odměna se nezmění.

"Máte možnost žít a pracovat ve 170 zemích až 90 dní ročně na každém místě," řekl, aniž by upřesnil, ze kterých zemí nebudou moci pracovat, nebo důvod omezení na 90 dní.

V samostatném e-mailu zaměstnancům Chesky uvedl, že zaměstnanci budou stále potřebovat trvalou adresu pro daňové a mzdové účely.

"Většina společností to nedělá kvůli hromadě složitostí spojených s daněmi, mzdami a dostupností časových pásem, ale doufám, že se nám podaří otevřít řešení, aby tuto flexibilitu mohly nabízet i další společnosti," uvedl v e-mailu.

Chesky uvedl, že zaměstnanci Airbnb budou osobně zodpovědní za získání "řádného pracovního povolení", a dodal, že společnost se sídlem v San Francisku spolupracuje s místními samosprávami, aby to bylo snazší.

"V současné době nabízí víza pro práci na dálku více než 20 zemí a na dalších se pracuje," řekl.

Je možné, že cílem tohoto kroku je inspirovat další společnosti k zavedení podobných zásad práce na dálku, které by mohly být pro Airbnb výhodné. Společnost Airbnb na žádost CNBC o komentář bezprostředně nereagovala.

Toto rozhodnutí přichází v době, kdy se ostatní firmy snaží nalákat zaměstnance zpět do kanceláře, někdy i výhodami, jako jsou společenské akce a jídlo zdarma. Ne všichni jsou však přesvědčeni a někteří pracovníci údajně odcházejí do firem s flexibilnějšími pravidly pro práci na dálku.

Chesky poznamenal, že většina jeho zaměstnanců se bude osobně setkávat každé čtvrtletí zhruba týden a dodal, že někteří to budou dělat častěji a že Zoom má svá omezení.

"K nejvýznamnějším kontaktům dochází osobně," řekl Chesky. "Zoom je skvělý pro udržování vztahů, ale není to nejlepší způsob, jak je prohloubit. A některá tvůrčí práce se nejlépe dělá ve stejné místnosti."

Dále uvedl, že Airbnb právě prožila nejproduktivnější dvouleté období ve své historii, kdy pracovala na dálku.

"Před dvaceti lety si start-upy v Silicon Valley oblíbily otevřené půdorysy a výhody na pracovišti," řekl. "Dnešní startupy si oblíbily flexibilitu a práci na dálku. Myslím, že za deset let se to stane převládajícím způsobem práce ve firmách."

Chesky naznačil, že firmy budou ve "značné nevýhodě", pokud "omezí okruh svých talentů na dojíždění do svých kanceláří", protože nejlepší lidé žijí všude.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články