Generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon řekl bohatým klientům, že existuje šance, že se USA dostanou do "něčeho horšího" než je recese

Vedoucí představitel banky JPMorgan Jamie Dimon minulý týden odhadl pravděpodobnost, že Spojené státy spadnou do recese, jak vyplývá ze zprávy Yahoo Finance zveřejněné v sobotu.

Vedoucí představitel banky JPMorgan Jamie Dimon minulý týden odhadl pravděpodobnost, že Spojené státy spadnou do recese, jak vyplývá ze zprávy Yahoo Finance zveřejněné v sobotu.

Dimon v úterý v hovoru s klienty uvedl, že ekonomika je celkově "silná", ale upozornil, že na obzoru jsou "bouřkové mraky", včetně federální měnové politiky, ruské invaze na Ukrajinu a rostoucích cen ropy. Tato kategorizace je zjevným zhoršením Dimonových předchozích komentářů z června, kdy varoval před "ekonomickým hurikánem".

"Rozvahy spotřebitelů jsou v dobré kondici. Stejně tak jsou v dobré kondici i podniky. Když předpovídáte, musíte přemýšlet jinak," řekl podle zprávy Yahoo. "Je špatnou chybou říkat 'tady je moje jednobodová prognóza'."

Ředitel rozdělil pravděpodobnost "měkkého přistání" na přibližně 10 % a pravděpodobnost "tvrdšího přistání" nebo "mírné recese" blíže k 20-30 %. Podle Dimona existuje také 20-30% pravděpodobnost "tvrdší recese" a 20-30% pravděpodobnost "něčeho horšího".

Začátkem letošního léta Dimon ustoupil od metafory "bouřkového mraku", kterou poprvé použil k popisu americké ekonomiky v dubnu.

"Víte, řekl jsem, že jsou bouřkové mraky, ale teď to změním ... je to hurikán," řekl 1. června na konferenci společnosti Bernstein. "Raději se připravte. JPMorgan se připravuje a my budeme s naší rozvahou velmi konzervativní."

Vedoucí představitelé odvětví, jako je Dimon, poskytli v posledních několika měsících různé ekonomické prognózy, protože silný trh práce se střetává s dvěma po sobě jdoucími čtvrtletími poklesu - což mnohé odborníky nechává na pochybách, zda se USA blíží k recesi, nebo už v ní jsou.

"Právě teď je to docela slunečné. Věci se vyvíjejí dobře. Všichni si myslí, že to Fed zvládne. Ten hurikán je právě tam dole na cestě a blíží se k nám," řekl Dimon v červnu. "Jen nevíme, jestli to bude nějaký menší, nebo superbouře Sandy... nebo Andrew nebo něco podobného."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články