Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai říká, že k odpočinku používá NSDR neboli "hluboký odpočinek bez spánku"

Spousta generálních ředitelů přísahá na meditaci, ale šéf Googlu rád relaxuje pomocí méně známé praktiky.

Spousta generálních ředitelů nedá dopustit na meditaci, ale šéf Googlu rád relaxuje pomocí méně známé praktiky.

V rozhovoru pro The Wall Street Journal tento týden Sundar Pichai uvedl, že se někdy odreagovává pomocí tzv. hlubokého odpočinku bez spánku (NSDR), což je termín, který vymyslel profesor neurovědy ze Stanfordu Andrew Huberman a který říká, že jde o "samovolné navození stavu klidu" a "zaměření pozornosti na něco".

"Našel jsem si podcasty, které se nazývají NSDR (non-sleep deep rest)," řekl Pichai deníku. "Takže i když je pro mě obtížné meditovat, mohu jít na YouTube a najít si video NSDR. Jsou k dispozici v délce 10, 20 nebo 30 minut, takže to občas dělám."

Podle Hubermana může NSDR pomoci lidem relaxovat, snadněji usínat, snížit stres a úzkost, zmírnit bolest a dokonce urychlit učení. Běžně se toho dosahuje prostřednictvím dvou z tzv. protokolů NSDR, které Huberman nazývá jóga nidra a hypnóza.

Při první z nich ležíte na zádech na zemi, obvykle se zavřenýma očima, a pod vedením instruktora, ať už virtuálně nebo osobně, provádíte řadu aktivit, uvedla instruktorka Tracee Stanleyová.

Při jóga nidře vás můžeme požádat, abyste vyhledali místa napětí, soustředili se na dýchání, přenesli pozornost na různé části těla nebo začali dýchat bránicí, a to vše s cílem "dát mysli něco, na co se může soustředit", říká Stanley.

Když si tělo začne odpočívat, může se při těchto činnostech zpomalit srdeční tep. Váš mozek může také přejít z vln beta, které jsou spojeny s aktivní myslí, na vlny alfa, které odpovídají uvolněnějšímu stavu mozku.

Stanley říká, že lidé cvičící jógu nidru se mohou ocitnout "v meziprostoru mezi bděním a usínáním". Jejich tělo může fyzicky usnout, ale oni "si udržují vnitřní vědomí a zároveň vnímají své okolí".

Huberman popisuje hypnózu jako "stav klidu a vysoké koncentrace". Hypnózu lze provádět s pomocí klinického hypnotizéra nebo si ji lze navodit sám pomocí různých hypnotických aplikací nebo videí.

"Je to jako dívat se na něco teleobjektivem," řekl. "Odstraňujete okolí. Je to tedy stav vysokého zaostření, který by za normálních okolností byl spojen s vysokým stupněm vzrušení nebo stresu. Ale hypnóza je jedinečný stav, protože máte vysoký stupeň soustředění, ale jste velmi uvolnění."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články