Globální recese? Podle ekonomů zatím ne, ale připravte se na vysoké ceny a nízký růst

Globální recese nehrozí, ale podle ekonomů se připravte na růst nákladů a zpomalení růstu.

Globální recese nehrozí, ale podle ekonomů se připravte na růst nákladů a zpomalení růstu.

Vzhledem k tomu, že válka na Ukrajině a pandemie nadále ničí dodavatelské řetězce, bude stagflace, která se vyznačuje nízkým růstem a vysokou inflací, trvat "nejméně příštích 12 měsíců", řekl Baptist minulý týden televizi CNBC.

"Ceny komodit se od příštího čtvrtletí začnou snižovat, ale zůstanou trvale vyšší než před válkou na Ukrajině, a to z toho prostého důvodu, že ruské dodávky mnoha komodit budou trvale omezeny," dodal.

Pandemie a válka na Ukrajině omezily dodávky komodit a zboží a narušily efektivní distribuci v globálních dodavatelských řetězcích, což vedlo ke zvýšení cen zboží denní potřeby, jako jsou pohonné hmoty a potraviny.

Přestože vyšší ceny budou pro domácnosti bolestivé, růst v mnoha částech světa je sice pomalý, ale stále pokračuje a trhy práce se nezhroutily.

Míra nezaměstnanosti v mnoha ekonomikách dosáhla nejnižší úrovně za poslední desetiletí.

Spotřebitelé se sice obávají opakování poslední globální recese, kterou před více než deseti lety způsobila krize na trhu s rizikovými hypotékami v USA, ale na recesi se připravovat nemusí.

"Téměř pro všechny asijské ekonomiky je recese poměrně nepravděpodobná," řekl Baptist ve čtvrtečním pořadu CNBC Street Signs.

I když globální ekonomice hrozí recese, mnoho spotřebitelů má dostatečné úspory a zásoby zboží dlouhodobé spotřeby, uvedl ekonom.

"Takže do jisté míry to nebude tak špatné, jak vypadají okamžitá čísla," řekl.

Ani hlavní ekonom AMP Capital Shane Oliver nevidí recesi na zdi, přinejmenším ne po dobu dalších 18 měsíců.

Zastává názor, že hlubokému medvědímu trhu v USA a Austrálii se lze vyhnout.

Centrální banky po celém světě zároveň zpřísňují úrokové sazby v boji proti inflaci.

Americká centrální banka na začátku měsíce oznámila největší zvýšení úrokových sazeb za posledních více než 22 let, zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu a varovala před dalším zvyšováním sazeb.

Ze zápisu z jednání Federálního rezervního systému zveřejněného ve středu vyplynulo, že úředníci jsou připraveni přistoupit k několikanásobnému zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů ve snaze snížit inflaci.

Novozélandská centrální banka (Reserve Bank of New Zealand), která zpřísňuje své sazby více než ostatní centrální banky, minulý týden zvýšila svou hotovostní sazbu o dalšího půl procentního bodu na 2 %. Jednalo se o páté zvýšení sazeb centrální banky v řadě.

Od začátku cyklu zpřísňování v říjnu se sazba zvýšila o 1,75 procentního bodu.

"Jsme velmi odhodláni zajistit, aby se skutečná inflace vrátila do našeho cílového pásma 1 až 3 %, a s hodnotou 6,9 % jsme daleko na sever od tohoto pásma... jsme odhodláni inflaci omezit," řekl guvernér Adrian Orr.

Podle ekonomů však vždy existuje riziko, že kontrola inflace vyvolá recesi.

Stagflace je notoricky známá tím, že je obtížné ji kontrolovat, neboť omezení vysokých cen prostřednictvím zvýšení úrokových sazeb by mohlo vést k ještě nižšímu růstu.

"Čím déle zůstává inflace vysoká, tím více se investiční trhy obávají, že ji centrální banky nebudou schopny zkrotit, aniž by přivodily recesi. Jak uvedl předseda Fedu Powell, dostat inflaci na 2 % bude 'zahrnovat určitou bolest'," řekl Oliver.

Ne všichni jsou však znepokojeni.

Hlavní ekonomická poradkyně společnosti Capital Economics Vicky Redwoodová vyjádřila přesvědčení, že centrální banky budou schopny snížit inflaci, aniž by vyvolaly recesi.

Plánované zvýšení sazeb na mnoha místech - například v Evropě, Spojeném království a USA - by mělo být dostatečné k tomu, aby se inflace vrátila k cíli, uvedl Redwood.

"[Pokud se však] ukáže, že inflační očekávání a inflace jsou tvrdohlavější, než očekáváme, a úrokové sazby se v důsledku toho budou muset dále zvýšit, pak se s největší pravděpodobností dostaví recese," uvedla v poznámce.

Dodala, že recese ve stylu Volckerova šoku by mohla být dokonce oprávněná.

Volckerův šok nastal, když předseda Fedu Paul Volcker v 80. letech 20. století zvýšil úrokové sazby na nejvyšší úroveň v historii ve snaze ukončit dvoucifernou inflaci v USA.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články

77%