Goldman vidí riziko, že Fed zpřísní měnovou politiku

Ekonomové Goldman Sachs Group Inc. uvedli, že vidí reálné riziko, že Federální rezervní systém zpřísní měnovou politiku. Zpřísnění očekávají již na zasedání Fedu v březnu, což je mnohem agresivnější přístup, než banka na Wall Street v současnosti očekává.

Ekonomové Goldman Sachs Group Inc. uvedli, že vidí reálné riziko, že Federální rezervní systém zpřísní měnovou politiku. Zpřísnění očekávají na zasedání Fedu už v březnu, což je mnohem agresivnější přístup, než banka na Wall Street v současnosti očekává.

Ekonomové Goldman Sachs v čele s Janem Hatziusem ve víkendové zprávě pro klienty uvedli, že aktuálně očekávají zvýšení úrokových sazeb v březnu, červnu, v září i prosinci a že centrální banka oznámí začátek snižování své bilance v červenci.

Řekli však, že inflační tlaky také znamenají, že „rizika jsou poněkud nakloněna směrem vzhůru“. Údajně existuje šance o jednání úředníků „na každém zasedání, dokud se nezmění jejich obrázek o inflaci“.

"To zvyšuje možnost  ještě dalšího zvýšení," uvedli ekonomové. "Dokázali bychom si představit řadu potenciálních spouštěčů pro posun ke zvýšení sazeb na po sobě jdoucích schůzkách."

Předseda Jerome Powell a jeho kolegové se tento týden setkali , aby naznačili ochotu v březnu zvýšit sazby z téměř nuly.

Zvednutí sazeb Fedu proběhne tedy pravděpodobně v březnu a sazby mohou postupně růst dál i v roce 2023.

Mezi potenciální podněty pro ještě přísnější politiku by patřilo také další zvýšení dlouhodobých inflačních očekávání nebo další překvapení ohledně inflace, uvedli ekonomové Goldman Sachs.

Poznamenali, že již byli více znepokojeni inflačním výhledem ohledně příchodu omikronové varianty a pokračující sílou růstu mezd.

 

Zdroje: bloomberg.com; freepik

Nejnovější články