Autor: Adam Spáčil

Google údajně nabídl vyčlenění reklamního byznysu do nového segmentu Alphabet, aby odvrátil žalobu

Společnost Google nabídla, že oddělí část svého podnikání v oblasti reklamních technologií do samostatné společnosti v rámci své mateřské společnosti Alphabet, aby odvrátila druhou očekávanou antimonopolní žalobu ze strany ministerstva spravedlnosti, uvedl v pátek list The Wall Street Journal.

Společnost Google nabídla, že oddělí část svého podnikání v oblasti reklamních technologií do samostatné společnosti v rámci své mateřské společnosti Alphabet, aby odvrátila druhou očekávanou antimonopolní žalobu ze strany ministerstva spravedlnosti, uvedl v pátek list The Wall Street Journal.

Takový ústupek by zachoval reklamní byznys pod hlavičkou Alphabetu, ale přesto by představoval významnou změnu v oblasti digitální reklamy, kde je Google masivním hráčem na obou stranách trhu. Ačkoli je Google nejčastěji známý díky svému vyhledávači, jeho hlavní činností je online reklama. Společnost Alphabet vykázala za rok 2021 tržby ve výši 257 miliard dolarů.

Není však jasné, zda by tato nabídka ministerstvo spravedlnosti uspokojila.

Šéf antimonopolního úřadu Jonathan Kanter neochvějně prohlašuje, že dává přednost soudnímu řízení před dohodami. Kanter v lednu ve svém projevu před antimonopolní sekcí Newyorské státní advokátní komory uvedl, že zveřejněná soudní stanoviska jsou pro prosazování práva zásadní.

"Stručně řečeno, budeme usilovat o nápravu - ne o urovnání. Pokud dojde k porušení zákona, nemůžeme přistoupit na kompromis," uvedl tehdy Kanter.

Podle květnové zprávy agentury Bloomberg, která se odvolává na nejmenované zdroje, nesmí Kanter pracovat na vyšetřování monopolů společnosti Google, dokud ministerstvo spravedlnosti nerozhodne, zda by se měl odvolat kvůli své práci pro konkurenty společnosti Google. Ministerstvo spravedlnosti tuto zprávu nepotvrdilo. Je však pravděpodobné, že jeho kolegové, kteří vedou vyšetřování, budou v takovém případě jeho filozofii respektovat.

Deník The Journal uvedl, že podle zdrojů by nová antimonopolní žaloba týkající se podnikání společnosti Google v oblasti reklamních technologií mohla přijít již letos v létě.

"S regulačními orgány jsme konstruktivně spolupracovali na řešení jejich obav," uvedl mluvčí společnosti Google v prohlášení pro CNBC. "Jak jsme již řekli dříve, nemáme v plánu tento byznys prodat nebo opustit a jsme hluboce odhodláni poskytovat hodnotu široké škále partnerů z řad vydavatelů a inzerentů ve vysoce konkurenčním odvětví."

Podle zprávy deníku Journal by však návrh společnosti Google zahrnoval ponechání reklamních technologií pod stejným vlastníkem, nikoli jejich úplný prodej. Mluvčí se k tomuto konkrétnímu bodu odmítl vyjádřit.

Společnost Alphabet byla založena v roce 2015 a je v podstatě holdingovou společností společnosti Google, která generuje téměř všechny její příjmy a zisk. Google se vždy prezentoval jako technologická společnost a investoval do mnoha dalekosáhlých oblastí technologií - například do internetového vyhledávání, telefonů, umělé inteligence, samořídících automobilů a zdravotnických technologií.

Společnost Google vyčlenila další podniky, jako je společnost Waymo, která vyrábí samořídící vozidla, a společnost Verily, která se zabývá vědami o životě, a zároveň je ponechala pod hlavičkou Alphabetu.

Společnost Google je lídrem na trhu online reklamy již více než deset let. V průběhu let vytvořila a získala řadu nástrojů pro reklamní technologie, které umožňují vydavatelům obsahu vydělávat peníze prostřednictvím reklamy a zadavatelům reklamy vyhledávat požadované publikum ve vyhledávači Google, na YouTube, v mapách a na dalších webových stránkách na internetu.

Nová žaloba by přispěla k již tak obrovským právním problémům, kterým společnost Google čelí kvůli své údajné dominanci v mnoha oborech podnikání.

Ministerstvo spravedlnosti podalo v roce 2020 dlouho očekávanou antimonopolní žalobu proti společnosti Google, což bylo poprvé, kdy bylo proti společnosti Google vzneseno vážné antimonopolní obvinění na federální úrovni v její domovské zemi.

Společnost Google také čelí samostatným žalobám od velkých koalic státních zastupitelství, včetně žaloby vedené Texasem, která tvrdí, že došlo k nezákonné monopolizaci trhu s online reklamou.

Společnost čelí kontrolám i mimo USA, zejména v Evropě, kde byla několikrát obviněna z porušení pravidel hospodářské soutěže, včetně obvinění za službu srovnávání nákupních cen, které potvrdil evropský soud.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články