Autor: Radka Guzi

Himálajské ledovce tají mimořádnou rychlostí

Ledové příkrovy v Himalájích se za poslední čtyři desetiletí zmenšovaly 10krát rychleji než během předchozích sedmi století, jak uvádí výzkum.

Ledové příkrovy v Himalájích se za poslední čtyři desetiletí zmenšovaly 10krát rychleji než během předchozích sedmi století.

Pohoří v Asii s nejvyšší horou světa Mount Everestem ztrácí svou ledovou pokrývku tempem 1 % za rok. Rychlost tání ledovce v Himalájích je naprosto alarmující.

Rychlé tání ledu ohrožuje zemědělství a zásobování vodou pro miliony lidí v jižní Asii, podle výzkumu zveřejněného v pondělí v časopise Scientific Reports. Existuje vědecký konsenzus, že změna klimatu způsobená člověkem má za následek zrychlené tání ledu z ledovců a vyšší teploty oceánů po celém světě.

Výzkum v Scientific Reports

Ledovce v Himalájích tají „výjimečnou“ rychlostí, podle nového výzkumu, který ukazuje, že masivní ledové příkrovy v regionu se za poslední čtyři desetiletí zmenšovaly 10krát rychleji než během předchozích sedmi století. Výzkum, publikovaný v pondělí v časopise Scientific Reports, zjistil, že hromadný úbytek ledu z téměř 15 000 ledových příkrovů v Himalájích je obzvláště rychlý ve srovnání s jinými částmi světa.

Třetí pól

Himalájské hory jsou také označovány jako třetí pól, protože obsahují třetí největší množství ledovcového ledu na světě, po Antarktidě a Arktidě. Tání ledu ohrožuje zemědělství a zásobování vodou pro miliony lidí v jižní Asii, uvádí zpráva, a přispěje ke zvýšení hladiny moří, které ohrožuje pobřežní komunity po celém světě.

Výzkumníci zjistili, že himálajské ledovce ztratily za posledních několik set let asi 40 % své plochy neboli odhadem 390 až 586 kubických kilometrů ledu, dost na to, aby se hladina globálních moří zvýšila o 0,92 až 1,38 milimetru.

Existuje již zmíněný vědecký konsenzus, že člověkem způsobená změna klimatu má za následek zrychlené tání ledu z ledovců a polárních ledových příkrovů a také vyšší teploty oceánů po celém světě.

„Hlavním hnacím motorem je nepochybně rychle se měnící klima a zdá se, že himálajské ledovce nejsou schopny se dostatečně rychle přizpůsobit, aby udržely krok s klimatickými změnami,“ řekl Jonathan Carrivick, glaciolog z University of Leeds a spoluautor knihy. studie.

Posuny v jihoasijském monzunu mohly také hrát roli v úbytku ledu v Himalájích, jak informovali vědci.

Varování vědců

Podle předpovědi družicových údajů NASA se globální hladina moří do roku 2100 zvýší o 2 až 6 stop a takové projekce podceňují dopad změny klimatu na vzestup hladiny moří.

Vědci varovali, že pokud globální oteplení dosáhne zhruba 3 stupňů Celsia nebo 5,4 stupně Fahrenheita, nad úrovní před průmyslovou revolucí, dojde k nebezpečnému nárůstu hladiny moří. Oteplení Země již překonalo 1 stupeň Celsia.

 

Zdroje:

cnbc.com

freepik.com

Nejnovější články