Autor: Filip Kejval

Hledání 181 milionů dolarů v bitcoinech zakopaných na skládce

Život Jamese Howellse se změnil, když vyhodil pevný disk o velikosti iPhonu 6. Howells z města Newport v jižním Walesu měl v roce 2013 v šuplíku schované dva stejné pevné disky pro notebooky.

Život Jamese Howellse se změnil, když vyhodil pevný disk o velikosti iPhonu 6. Howells z města Newport v jižním Walesu měl v roce 2013 v šuplíku schované dva stejné pevné disky pro notebooky. Jeden byl prázdný, druhý podle něj obsahoval 8 000 bitcoinů - nyní v hodnotě asi 181 milionů dolarů, a to i po nedávném krachu kryptoměn.

Prázdný disk chtěl vyhodit, ale místo toho skončil disk s kryptoměnou v pytli na odpadky na místní skládce.

Po devíti letech je odhodlán získat zpět své bitcoiny, které vytěžil v roce 2009.

Šestatřicetiletý Howells doufá, že mu místní úřady umožní uspořádat technicky vyspělou honbu za zakopanými bitcoiny. Jeho problémem je, že se na skládku nemůže dostat.

Městská rada Newportu už téměř deset let odmítá jeho žádosti o vykopání pevného disku s tím, že by to bylo nákladné a poškozovalo by to životní prostředí, ale Howellse to neodradilo.

Deníku Insider poskytl první pohled na svůj nový návrh v hodnotě 11 milionů dolarů - podpořený rizikovým kapitálem - na prohledávání až 110 000 tun odpadků. Doufá, že jeho předložení radě v příštích týdnech ji přesvědčí, aby mu konečně dovolila pokusit se o obnovu pevného disku.

Nález pevného disku ve 110 000 tunách odpadu

Hledání pevného disku mezi tisíci tunami odpadu se může zdát jako herkulovský úkol.

Howells, bývalý pracovník IT, však tvrdí, že je to možné díky kombinaci lidských třídičů, robotických psů a stroje s umělou inteligencí vycvičeného k vyhledávání pevných disků na dopravním pásu.

Jeho plán má dvě verze, podle toho, jak velkou část skládky by mu rada povolila prohledat.

Podle jeho odhadů by nejrozsáhlejší varianta trvala tři roky a zahrnovala by vyčištění 100 000 metrických tun odpadků za 11 milionů dolarů. Zmenšená varianta by stála 6 milionů dolarů a trvala by 18 měsíců.

Sestavil tým osmi odborníků, kteří se specializují na oblasti, jako je třídění s využitím umělé inteligence, výkopové práce na skládkách, nakládání s odpady a získávání dat - včetně jednoho poradce, který pracoval pro společnost, jež získala data z černé skříňky havarovaného raketoplánu Columbia.

Odborníci a jejich společnosti by byli pověřeni provedením vykopávek a v případě úspěšného nalezení bitcoinového pokladu by obdrželi bonus.

"Snažíme se tento projekt dotáhnout do plného komerčního standardu," řekl Howells.

Howells uvedl, že odpadky budou vykopávat stroje, které je pak budou třídit ve výsuvném zařízení poblíž skládky.

Probírali by ji lidé a stroj od oregonské společnosti Max-AI. Stroj by vypadal jako skener umístěný nad dopravníkovým pásem.

Remi Le Grand ze společnosti Max-AI řekl deníku Insider, že společnost bude trénovat algoritmy umělé inteligence, aby rozpoznaly pevné disky, které vypadají podobně jako Howellsovy.

Howells do svého plánu zahrnul náklady na zabezpečení, protože se obává, že by se lidé mohli pokusit pevný disk vykopat sami.

V rozpočtu počítá s 24hodinovými kamerami a dvěma robotickými psy "Spot" od společnosti Boston Dynamics, kteří by v noci fungovali jako mobilní hlídky a ve dne by prohledávali okolí a hledali vše, co by připomínalo jeho pevný disk.

Howells pro Insider uvedl, že jeho tým měl první schůzku v květnu v letovisku Celtic Manor u Newportu, kterou nazval generální zkouškou svého návrhu pro radu.

Setkání natáčel a zúčastnil se ho bývalý moderátor pořadu Top Gear Richard Hammond, který o Howellsovi vydal krátký dokument na YouTube.

"Je zřejmé, že jde o skupinu velmi odhodlaných lidí, kteří věří v něj a v jeho plán," řekl Hammond pro Insider o Howellsově týmu.

"Je to příběh, který přechází od neuvěřitelně všedního až po kolosální," řekl Hammond. "Kdybych byl na jeho místě, myslím, že bych neměl sílu otevřít dveře."

Po výkopu by se odpadky vyčistily a co nejvíce by se jich recyklovalo, uvedl Howells. Zbytek by byl znovu pohřben.

"V žádném případě nechceme poškozovat životní prostředí," řekl. "Když už, tak chceme vše zanechat v lepším stavu."

V jeho plánech je také vybudování solární nebo větrné elektrárny na vrcholu skládky, jakmile bude projekt dokončen. Přesto se zdá, že šance, že by rada v dohledné době souhlasila s jeho vizí, je mizivá.

"Pan Howells nám nemohl předložit nic, co by radu přimělo souhlasit," uvedl zástupce rady pro Insider. "Jeho návrhy představují významné ekologické riziko, které nemůžeme akceptovat a které nám podmínky našeho povolení skutečně brání zvážit."

Bude pevný disk fungovat i v případě, že bude nalezen?

Fungování pevného disku závisí na součásti zvané "plotna" - disku ze skla nebo kovu, na kterém jsou uložena data. Howells říká, že pokud není plotna prasklá, je 80 až 90 % šance, že data bude možné obnovit.

Phil Bridge, odborník na obnovu dat, který Howellsovi s projektem radil, řekl deníku Insider, že tyto údaje jsou přesné.

Pokud je však plotna poškozena, existuje podle Bridge jen malá šance, že se data podaří obnovit.

Bridge říká, že se do projektu zapojil, protože ho zaujal. "Je to prostě jeden z těch případů, které každého zaujmou," řekl. "Byl by to prostě fantastický úspěch, kdybychom mu pomohli získat ho zpět a dokázali, že se opravdu všichni mýlili."

Odkud by se vzaly finanční prostředky?

Hanspeter Jaberg a Karl Wendeborn, dva investoři rizikového kapitálu se sídlem ve Švýcarsku, respektive v Německu, sdělili deníku Insider, že slíbili poskytnout 11 milionů dolarů na financování projektu, pokud Howells získá souhlas rady.

"Je to samozřejmě jehla v kupce sena a je to velmi, velmi riziková investice," řekl Jaberg.

Howells uvedl, že s potenciálními sponzory nemá uzavřenou smlouvu, ale že o plánu jednal na schůzkách. "Dokud nebudu mít od městské rady Newportu něco písemně," řekl, "není co podepisovat."

Co když tu skrýš bitcoinů najde?

Howells uvedl, že pokud by se mu podařilo data získat, ponechal by si zhruba 30 % toho, co je na nich uloženo - v současné hodnotě něco přes 54 milionů dolarů.

Řekl, že asi třetina půjde na obnovu týmu, 30 % investorům a zbytek na místní účely, včetně poskytnutí 50 liber, tedy asi 61 dolarů v současné hodnotě, v bitcoinech každému ze 150 000 obyvatel Newportu.

Co když rada nebude souhlasit s jeho plány?

Pokud se Howellsovi nepodaří získat podporu rady, bude podle něj poslední možností podat žalobu k soudu s tvrzením, že jednání rady představuje "nezákonné embargo" na pevný disk. "V minulosti jsem se zdráhal jít touto cestou, protože jsem nechtěl způsobit problémy," řekl. "Chtěl jsem spolupracovat s radou města Newport."

Howells uvedl, že mu nikdy nebylo umožněno osobní setkání s radou. Řekl, že v květnu 2021 mu byla poskytnuta dvacetiminutová schůzka Zoom, ale doufal, že mu jeho nový podnikatelský plán pomůže prorazit.

Uvedl, že se 24. června setkal s místní poslankyní Jessicou Mordenovou. Kancelář Mordenové potvrdila, že se schůzka uskutečnila.

Jakmile seznámí radu se svým novým plánem, nezbývá mu než čekat. "Tohle je nejlepší situace, v jaké jsem zatím byl," řekl. "Je to nejprofesionálnější operace, jakou jsme kdy dali dohromady, a zapojili jsme do ní všechny nejlepší lidi."

Tento "zastánce kryptoměn" říká, že se živí tím, že každý měsíc nakupuje bitcoiny a prodává je, když potřebuje hotovost.

Howells říká, že se snaží příliš nepřemýšlet o tom, co by mu jeho podíl na penězích umožnil, pokud by se pevný disk někdy našel v provozuschopném stavu. "Jinak se z toho člověk zblázní," říká."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články