Autor: Petr Jůn

I navzdory rizikům analytici nepředpokládají výraznou korekci na trhu

Minulý týden americké akcie zažily druhý nejhorší začátek roku od pádu banky Lehman Brothers. Analytici však neočekávají výraznou korekci na trhu.

Minulý týden americké akcie zažily druhý nejhorší začátek roku od pádu banky Lehman Brothers, což bylo způsobeno postojem Federálního rezervního systému a výprodejem vysoce ceněných amerických technologických akcií. Tento trend pokračoval i v pondělí, kdy se světové akcie opět propadly do červených čísel.

Hlavním zdrojem překvapení, které nabídl zápis z posledního zasedání Federálního výboru pro volný trh, byla snaha politiků o zpřísnění rozvahy, jejíž význam byl podle analytiků Deutsche Bank dříve trhem značně podceněn.

Rychlé šíření omikronové varianty Covid-19 po celém světě bylo v posledních měsících také trvalým mrakem nad výhledem akcií, přičemž denní počet případů dosáhl rekordních čísel a v mnoha velkých ekonomikách se zpřísnila sociální omezení.

"Varianta Omicron Covid sice vedla k dalším omezením, ale ekonomické oživení přesto zůstává odolné, což znamená, že akcie se nezdají být zvlášť náchylné ke korekci," uvedl v pondělí Luca Paolini, hlavní stratég společnosti Pictet Asset Management.

Paolini naznačil, že globální hospodářské oživení je nadále podporováno silným trhem práce, zadržovanou poptávkou po službách a zdravými rozvahami podniků. V důsledku toho společnost Pictet hledá příležitosti ke zvýšení váhy akcií v roce 2022.

Připustil však, že navzdory očekávání silného růstu HDP, zejména v USA a Evropě, představuje prudce rostoucí inflace určité riziko poklesu, který pravděpodobně dosáhne vrcholu v první polovině roku 2022 a stane se podnětem pro Fed, aby do června zvýšil úrokové sazby.

Ačkoli Pictet zastává pozitivní výhled pro akcie, Paoliniho tým zaujal takticky neutrální postoj k této třídě aktiv jako celku s ohledem na to, že podmínky likvidity pro USA se mění na negativní a akcie jsou nadále vysoce ceněné.

James Solloway, hlavní tržní stratég oddělení investičního managementu SEI, minulý týden nasadil podobný tón a poznamenal, že růst HDP se zpomalí, trhy práce se zpřísní, inflace dosáhne svého vrcholu a Covid bude mít i nadále krátkodobě negativní vliv, globální ekonomika by se měla i nadále vyrovnávat s pravidelnými neúspěchy.

"Ačkoli se v některých oblastech finančního světa objevily druhy spekulativního chování - například meme akcie, SPAC, kryptoměny a NFT - nevidíme takový druh spekulativního zápalu, který by ukazoval na vážnou akciovou korekci v roce 2022," uvedl Solloway.

Přestože dosavadní údaje naznačují, že vysoce přenosná varianta omikron nemusí být tak závažná jako předchozí iterace viru, hlavní ekonom Mazars George Lagarias ve čtvrtek uvedl, že trhy by se měly vyvarovat sebeuspokojení ohledně možnosti dalších šoků souvisejících s pandemií.

"Nemůžeme si dovolit upadnout do pasti snahy předvídat časový harmonogram konce hry, když další vývoj není znám. V současné době je riziko nelineární, ale parabolické," řekl Lagarias.

"Stačí jedna nová dominantní varianta odolná vůči očkování, aby se zrušily měsíce globálního očkování a předpovědi se vyhodily z okna."

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články