Indie hlásí: Naočkovali jsme miliardu obyvatel

Indie uvedla, že aplikovala jednu miliardu vakcín proti covidu. Šesté největší ekonomice planety se vrací život.

Indie uvedla, že aplikovala jednu miliardu vakcín proti covidu. Šesté největší ekonomice planety se vrací život.

„Miliardová hranice je pro Indii velká událost. Stále je ale potřeba pokračovat a co nejrychleji naočkovat všechny své dospělé,“ řekl agentuře Bloomberg Shahid Jameel, jeden z předních indických virologů.

Systém očkování v Indii ale má i díky vlivu náboženských vůdců svá specifika. Například v jedné vesnici v himálajském státě Himáčalpradéš obyvatelé souhlasili s očkováním až poté, co úředníci šli hodiny na horu, aby se poradili s místními božstvy.

Pandemií zdevastovaná země s více než 1,3 miliardy obyvatel je v celkovém počtu podaných dávek na druhém místě za Čínou. Očkování proti Covid-19 v Indii přitom ještě počátkem roku procházelo velkou krizí. V mnoha oblastech rozlehlé země chyběla vakcína a rezervační systém pro zájemce o očkování čelil mnoha závadám a prakticky nefungoval.

Snaha o imunizaci země začala nabírat na síle až v červnu poté, co se postupně zlepšovala distribuce vakcín. Spojené státy odstranily vývozní omezení a indická federální vláda také začala hrát větší roli při nákupech vakcín.

Z podávání zhruba dvou milionů dávek denně v květnu později rostla proočkovanost na průměrných osm milionu lidí denně. Pandemie koronaviru si ale v Indii vybrala brutální humanitární a ekonomickou daň. Podle vládních údajů zemřelo v zemi na Covid-19 více než 450 000 lidí. Mnoho odborníků ale tvrdí, že skutečný počet zemřelých je mnohem vyšší.

Indie nejvíc trpěla v dubnu a květnu, kdy se objevila covidová varianta Delta. S novými případy, které v některých dnech přesáhly 400 000 nakažených, systém zdravotní péče v zemi kolaboval.

Přestože se Indii začalo dařit, zdravotníci musí dál přesvědčovat lidi, aby se vrátili pro druhou dávku. Vláda proto nedávno požádala Asijskou rozvojovou banku a Asijskou banku pro infrastrukturu o půjčku dvou miliard dolarů na nákup dalších očkovacích dávek. Vzhledem k tomu, že druhou dávkou je v zemi plně proočkovaná pouze čtvrtina populace, jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik zemí G20 zůstává pořád zranitelná.

Zdroje: bloomberg.com, unsplash

Nejnovější články