Autor: Adam Spáčil

Indie není jediná, kdo zakazuje vývoz potravin. Tyto země postupují stejně

Indie zakázala vývoz pšenice a stala se tak poslední zemí, která tak učinila v souvislosti s nárůstem cen obilí v letošním roce, částečně v důsledku rusko-ukrajinské války.

Indie zakázala vývoz pšenice a stala se tak poslední zemí, která tak učinila v souvislosti s nárůstem cen obilí v letošním roce, částečně v důsledku rusko-ukrajinské války.

Válka vyvolala obrovský nárůst cen pšenice, přičemž Rusko a Ukrajina patří mezi největší vývozce této komodity. Podle Světové banky se obě země podílejí 29 % na celosvětovém vývozu pšenice.

Ceny pšenice v pondělí po víkendovém oznámení Indie vzrostly přibližně o 6 %.

"Vzhledem k tomu, že ceny potravin jsou již tak vysoké kvůli narušení dodavatelského řetězce a loňské snížené úrodě v důsledku sucha, přišla ruská invaze v nevhodnou dobu pro světové potravinové trhy," uvedl v dubnu Petersonův institut pro mezinárodní ekonomiku (PIIE), think tank se sídlem ve Washingtonu.

Rusko a Ukrajina patří podle PIIE mezi pět největších světových vývozců mnoha důležitých obilovin a olejnin, jako je ječmen, slunečnice, slunečnicový olej a kukuřice.

Indie není sama. Kromě Ruska a Ukrajiny zakázaly vývoz pšenice také Egypt, Kazachstán, Kosovo a Srbsko.

A nejde jen o pšenici. Mnoho zemí zavedlo zákaz vývozu dalších potravin, protože v důsledku ukrajinské krize prudce vzrostla celosvětová inflace.

Ceny celé řady dalších potravin prudce vzrostly, což přispělo k růstu inflace na celém světě. Mezi tyto produkty patří slunečnicový olej, palmový olej, hnojiva a obilí.

Kromě rostoucích cen potravin je nejisté i zásobování mnoha potravinářských výrobků.

Ukrajina není schopna vyvážet obilí, hnojiva a rostlinný olej a konflikt také ničí pole a brání normálnímu setí. Vláda také obvinila Rusko z krádeže několika set tisíc tun obilí a jejich dalšího prodeje.

"S pokračující válkou roste pravděpodobnost, že se projeví nedostatek potravin, zejména obilí a rostlinných olejů, což povede k tomu, že stále více zemí přistoupí k omezení obchodu," napsali analytici PIIE Joseph Glauber, David Laborde a Abdullah Mamun.

O víkendu vydala skupina 7 průmyslových zemí varování před rizikem světové hladové krize, pokud Rusko nezruší blokádu ukrajinského obilí, které v současné době uvízlo v ukrajinských přístavech, píší Financial Times.

Indie podle místních médií uvedla, že zakazuje vývoz pšenice, "aby zajistila celkovou potravinovou bezpečnost země".

Mezi další země, které nedávno zavedly zákaz vývozu potravin, patří Indonésie, která omezila vývoz palmového oleje, klíčové složky používané v mnoha potravinářských i nepotravinářských výrobcích.

Podobně jako Indie i Indonésie uvedla, že je třeba zajistit dostupnost potravin na domácím trhu poté, co se po válce celosvětová inflace potravin vyšplhala na rekordní úroveň. Indonésie zajišťuje více než polovinu světových dodávek palmového oleje.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články