Autor: Radka Guzi

Inflace v eurozóně dosáhla v prosinci nového rekordu 5 %

Předběžné údaje v pátek ukázaly, že celková inflace dosáhla za měsíc 5 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku.

Předběžné údaje v pátek ukázaly, že celková inflace dosáhla za měsíc 5 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Toto číslo představuje nejvyšší hodnotu v historii. Peněžní manažeři v kontextu této situace diskutovali o tom, zda by ECB neměla zaujmout agresivnější postoj v boji proti rostoucím cenám.

Inflace v eurozóně dosáhla v prosinci nového rekordu, což vyvolalo další otázky ohledně měnové politiky Evropské centrální banky.

Viníkem jsou vysoké ceny energií

Předběžná data v pátek ukázala, že celková míra inflace dosáhla za měsíc 5 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Toto číslo představuje nejvyšší v historii a následuje po listopadovém historickém maximu 4,9 %. Nárůst byl způsoben především vyššími cenami energií.

Centrální banka

„Po dosažení 5,0 % v prosinci by celková inflace v eurozóně měla letos klesnout, protože energetická složka prudce klesá,“ uvedla Capital Economics v pátečním sdělení. Inflace byla v centru pozornosti po sobě jdoucích zvýšeních v posledních měsících, kdy finanční manažeři debatovali o tom, zda by Evropská centrální banka neměla zaujmout agresivnější postoj v boji proti rostoucím cenám.

Centrální banka minulý měsíc uvedla, že sníží své měsíční nákupy aktiv, ale slíbila, že v roce 2022 bude pokračovat ve své bezprecedentní úrovni stimulů. „Měnové přizpůsobení je stále potřeba, aby se inflace ve střednědobém horizontu stabilizovala na 2 % inflačním cíli,“ uvedla tehdy ECB.

Její prognózy, aktualizované v prosinci, uvádějí celkovou inflaci na 1,8 % v roce 2023 i 2024. Očekává, že v roce 2022 míra přestřelí cíl banky, ale dosáhne 3,2 %. Ekonomové tvrdí, že pandemie a inflace patří mezi největší rizika pro výkonnost ekonomiky v roce 2022.

„Pokud by inflace dále rostla a trvala by překvapující vzestup, centrální banky by mohly být nuceny tvrdě šlápnout na brzdu,“ uvedli analytici z Berenbergu v pátek ve svém globálním výhledu na nový rok. Dodali, že ECB by mohla připravit půdu pro první zvýšení na jaře 2023.

Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 % a do poloviny dopoledne se v Evropě obchodovalo kolem 1,131 USD.

Inflace jako společný nepřítel

Inflaci čelí téměř všechny evropské země. Její nastartování bylo spjaté s pandemií Covid-19 a se stimulační politikou jednotlivých vlád. Turbulentní dynamiku inflace pak rozdmýchala situace na energetickém trhu. Růst cenové hladiny se tak stává společným nepřítelem evropských ekonomik a představuje zkoušku našich vlád. Situace je ovšem velmi citlivá, jelikož hrozí, že lidé, kteří si celý život šetřili přijdou vlivem růstu cenové hladiny o část svých úspor, respektive si za své úspory budou moci pořídit mnohem méně zboží a služeb.

 

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články