Roční míra inflace v Turecku vyskočila na 20leté maximum 48,7 %, navzdory měsícům ujišťování prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že prudce rostoucí čísla jsou jen dočasná a že jeho vláda pomůže Turkům zmírnit zatížení s rostoucími životními náklady.
Ceny spotřebního zboží podle tureckého statistického úřadu v lednu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 11,1 %, což je více, než předpokládali analytici, kteří se pohybovali mezi 9 a 10 %.
Turecká lira ztratila v roce 2021 44 % své hodnoty v důsledku toho, že Erdogan odmítl zvýšit sazby, i když inflace neustále stoupala. Turbulence měny tvrdě zasáhly Turky, protože hodnota jejich platů klesla a náklady na zboží a energie se dramaticky zvýšily. Prezident upřednostnil úvěry a export, a přitom neustále argumentoval, že zvyšování sazeb ve skutečnosti inflaci spíše zhoršuje, než aby ji krotilo.
Turecká centrální banka od září snížila úrokové sazby o 500 bazických bodů na 14 %.
„Výsledky Erdoganova neúspěšného experimentu s měnovou politikou,“ napsal Timothy Ash, hlavní stratég pro rozvíjející se trhy v BlueBay Asset Management v poznámce po zprávě o inflaci.
"Těžko vidět, jak může CBRT [Turecká centrální banka] snížit inflaci, když není schopna zvýšit sazby, a Erdogan se nebude soustředit na pokusy o opětovné zvýšení úvěrového růstu, aby zvýšil svou popularitu před volbami."
Turecký ministr financí Nureddin Nebati ve středu řekl tiskové agentuře Nikkei, že inflace zůstane pod 50 % a vyvrcholí v dubnu.
Zdroj: cnbc.com, unsplash.com