Autor: Radka Guzi

Inflace v USA v listopadu vzrostla o 6,8 %, což je nejrychlejší tempo od roku 1982

Inflace v listopadu vzrostla o 6,8 % oproti loňskému roku, což je o něco více než se očekávalo podle indexu spotřebitelských cen.

Inflace v listopadu vzrostla o 6,8 % oproti loňskému roku, což je o něco více než se očekávalo podle indexu spotřebitelských cen. Bez zahrnutí potravin a energií se CPI zvýšil o 4,9 %, v souladu s očekáváním. Inflace v USA v listopadu zrychlila nejrychlejším tempem od roku 1982, uvedlo to v pátek ministerstvo práce, čímž vyvinulo tlak na oživení ekonomiky a zvýšilo podíly pro Federální rezervní systém.

Index spotřebitelských cen, který měří náklady na široký koš zboží a služeb, vzrostl za měsíc o 0,8 %, což je meziroční tempo růstu o 6,8 %, což je nejrychlejší tempo od června 1982. Bez zahrnutí cen potravin a energií vzrostl takzvaný jádrový CPI za měsíc o 0,5 % a o 4,9 % oproti předchozímu roku, což bylo samo o sobě nejprudší zvýšení od poloviny roku 1991.

Zvýšení cen přišlo od známých viníků

Ceny energií od listopadu 2020 vzrostly o 33,3 %, včetně 3,5% nárůstu v listopadu. Samotný benzin se zvýšil o 58,1 %. Ceny potravin za rok vyskočily o 6,1 %, zatímco ceny ojetých osobních a nákladních automobilů, které jsou hlavním přispěvatelem k prudkému nárůstu inflace, vzrostly o 31,4 %, po 2,5% nárůstu minulý měsíc. Ministerstvo práce uvedlo, že zvýšení potravinové a energetické složky bylo nejrychlejším 12měsíčním ziskem za nejméně 13 let.

Náklady na přístřeší, které tvoří asi jednu třetinu CPI, meziročně vzrostly o 3,8 %, což je nejvíce od roku 2007, když se zrychlila bytová krize.

Trhy na zprávu reagovaly pozitivně, akciové indexy na Wall Street rostly, zatímco výnosy státních dluhopisů klesly. Někteří ekonomové se domnívali, že páteční zpráva by mohla naznačovat ještě ostřejší inflaci vyšší než 7 % pro hlavní číslo.

Představitelé Fedu připisují skok inflace faktorům spojeným s pandemií. Silná spotřebitelská poptávka po zboží a úzká místa v dodavatelském řetězci byly hlavními faktory, i když nárůst cen byl silnější a trvalejší, než tvůrci politik očekávali.

Představitelé centrální banky naznačili, že začnou provádět úkony, kterými se budou snažit utlumit inflaci. Investoři obecně očekávají, že Fed pravděpodobně od ledna zdvojnásobí snižování svých nákupů aktiv na 30 miliard dolarů měsíčně. To by Fedu umožnilo začít zvyšovat úrokové sazby již na jaře příštího roku.

Inflační tlaky tvrdě zasáhly zaměstnance

Ačkoli se hrubá mzda za poslední rok zvýšila o 4,8 %, skutečný průměrný hodinový výdělek zohledňující inflaci se za listopad snížil o dalších 0,4 % a za 12měsíční období je o 1,9 % nižší, uvedlo ministerstvo práce v samostatné zprávě.

Zatímco velká část inflace z období pandemie pochází z prudce rostoucí poptávky po produktech, jako jsou vozidla a jiné zboží s dlouhou životností, inflace služeb také roste. Bez započtení energií vzrostly náklady na služby v listopadu o 0,4 % a za 12 měsíců vzrostly o 3,4 %, což je nejrychlejší roční tempo v dubnu 2007.

Náklady na oblečení byly za měsíc také výrazně vyšší, před vánoční nákupní sezónou vzrostly o 1,3 % za měsíc a o 5 % za rok.

Někteří ekonomové se však domnívají, že inflace je blízko svého vrcholu, zejména s tím, že ceny energií v posledních týdnech klesají. Zatímco ropa West Texas Intermediate vzrostla v roce 2021 o více než 52 %, její cena klesla přibližně o 14 % od svého posledního vrcholu v listopadu.

Vzhledem k tomu, že žádosti o podporu v nezaměstnanosti běží nejnižším tempem od roku 1969 a očekává se, že hrubý domácí produkt po nevýrazném třetím čtvrtletí do konce roku 2021 výrazně poroste, největším problémem pro oživení zůstává inflace.

Prezident Joe Biden platí politickou cenu za prudce rostoucí ceny: Nedávný průzkum CNBC ukázal, že jeho hodnocení se drží na pouhých 41 %, z velké části kvůli 56 % respondentů, kteří nesouhlasí s jeho ekonomickými výsledky, ve srovnání s pouhými 37 %, kteří ho schvalují.

Zdroje:

cnbc.com

freepik.com

Nejnovější články