Autor: Adam Spáčil

Investor Michael Burry, který předpovídá, že inflace a nadměrné zásoby sníží zisky a přiškrtí růst, bije na poplach před výdělky

Michael Burry tento týden varoval, že současný příznivý hospodářský výsledek společností může být pro investory posledním slunečním paprskem před tím, než poptávka vyschne a americká ekonomika se propadne do recese.

Michael Burry tento týden varoval, že současný příznivý hospodářský výsledek společností může být pro investory posledním slunečním paprskem před tím, než poptávka vyschne a americká ekonomika se propadne do recese.

"Tyto zprávy o příjmech a celá sezóna působí dojmem 'Last Hurrah'," uvedl v úterý na Twitteru.

Manažer fondu známého z filmu "The Big Short" měl pravděpodobně na mysli společnosti Microsoft a Alphabet poté, co dobré finanční výsledky tohoto technologického dua způsobily, že ceny jejich akcií ve středu v předobchodní fázi vzrostly až o 4 %. Naproti tomu investoři v posledních týdnech potrestali společnosti jako Snapchat a Walmart poté, co jejich výsledky zklamaly.

Burry na začátku tohoto roku předpověděl, že inflace bude tlačit na zákazníky a snižovat spotřebitelské výdaje, zatímco maloobchodníci budou nuceni snižovat ceny, aby se zbavili nadbytečných zásob, což v nadcházejících měsících sníží zisky podniků a zadusí hospodářský růst.

Walmart tento týden v podstatě potvrdil tezi investorů. Megaobchodní řetězec si stěžoval, že vysoké ceny potravin a pohonných hmot snižují poptávku po běžném zboží v jeho obchodech a v důsledku toho očekává v letošním roce prudký pokles zisku.

Burry již dříve naznačil, že akcie Microsoftu, které letos klesly o 25 %, by mohly klesnout ještě mnohem více, a to na základě jejich mnohem vyššího objemu obchodování po krachu dot-com a finanční krizi.

Varoval také, že vlna slabých zisků může zdvojnásobit již tak prudký pokles akcií a kryptoměn v letošním roce a že i ty nejlepší růstové akcie mohou prudce ztratit na hodnotě, vzhledem k více než 90% poklesu Amazonu po splasknutí bubliny dot-com.

Šéf společnosti Scion je známý především díky své ikonické sázce na realitní bublinu z poloviny roku 2000, která byla zvěčněna v knize a filmu "The Big Short".

Burry také neúmyslně podpořil meme-akciové šílenství nákupem podílu ve společnosti GameStop, v loňském roce uzavřel významné sázky proti Tesle Elona Muska a ETF Ark Innovation Cathie Woodové a na Twitteru mnohokrát napsal, že pandemický nárůst cen aktiv vyvrcholí historickým krachem.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články