Investoři na 94% předpovídají, že Rusko nesplatí své dluhy poté, co USA zablokují platby v dolarech

Dle ceny pojištění dluhopisů země, existuje 94% šance, že Rusko nesplatí své dluhy v cizí měně během příštích pěti let.

Dle ceny pojištění dluhopisů země, existuje 94% šance, že Rusko nesplatí své dluhy v cizí měně během příštích pěti let.

Swapy úvěrového selhání – finanční produkty, které pojišťují investory proti nezaplacení – vzrostly na ruské dluhopisy potom, co USA zablokovaly Moskvě používat dolary na amerických bankovních účtech k zaplacení svých dluhů.

Od čtvrtečního rána ceny CDS (Swapy úvěrového selhání) naznačovaly, že existuje 93,6% šance, že Rusko nesplatí svůj dluh během příštích pěti let, uvádí údaje z ICE Exchange. 

Pravděpodobnost nesplácení činila na začátku roku 8 %. V den ruské invaze, tedy 24. února, vzrostla na 42 %, ukázaly údaje z ICE Exchange.

Od čtvrtka by investoři museli zaplatit předem kolem 77 500 USD, aby si pojistili pomyslný ruský dluhopis v hodnotě 100 000 USD na pět let. 

Rusko se v pondělí dostalo do dluhové krize, když americké ministerstvo financí uvedlo, že již nedovolí vládě vyplácet držitele dluhopisů z prostředků držených v amerických bankách. Moskva nezaplatila 650 milionů dolarů, které byly splatné v dolarech za dva dluhopisy v pondělí. Stalo se tak poté, co USA tyto transakce zablokovaly.

Rusko bude nadále platit v rublech

Ruské ministerstvo financí uvedlo, že vláda bude místo toho platit v rublech. Analytici se však obecně domnívají, že by to technicky představovalo neschopnost splácení. Existuje 30denní lhůta odkladu dluhopisů, než bude vláda prohlášena za nespláceni-schopnou.

Rusko argumentovalo tím, že sankce Západu – které zahrnují odříznutí země od většiny jejích 600 miliardových dolarových devizových rezerv – ji tlačí do „umělého defaultu“.

Agentura Reuters uvedla, že mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu řekl: "Rusko má všechny potřebné zdroje ke splácení svých dluhů." Dodal, že neexistují "žádné důvody pro selhání splácení."

Zdroje: insider.com, unsplash.com

Nejnovější články