Autor: Radka Guzi

Investování do vesmíru – kosmické lasery společnosti Mynaric

Německá laserová společnost Mynaric uvedla své akcie na americkém trhu.

Mynaric je laserová komunikační společnost z Německa, která byla nedávno kótovaná na Nasdaq. Společnost se zabývá výrobou optických komunikačních terminálů, což je zařízení, které používá laser k odesílání dat z jednoho bodu do druhého. Cílovou zákaznickou základnou společnosti jsou satelitní firmy, které vytvářejí satelitní konstelace, včetně širokopásmového připojení a snímkování Země. Generální ředitel společnosti Mynaric Bulent Altan hovořil o tom, že rozhodnutí o vstupu na burzu Nasdaq podpořila myšlenka investorské základy v USA, která vesmírnému trhu rozumí a má s investováním do vesmíru zkušenosti.

Výhled do minulosti

Společnost Mynaric byla založena v roce 2009 s cílem komercializace bezdrátové laserové komunikace pro letecké aplikace. Rok 2012 znamenal pro společnost práci se zákazníky, založenou na scénářích vzduch-země a vzduch-vzduch. To mělo za následek pokrok v technologii a dosažení vyspělosti produktu. Růst tržního úspěchu Mynaricu se projevil v dynamice prosperity společnosti. Od roku 2014 ztrojnásobila firma počet svých zaměstnanců a v roce 2016 rozšířila své podnikání a založila severoamerickou kancelář pro zákazníky v USA a Kanadě. V roce 2017 Mynaric pokračoval v růstu a uvedl cenné papíry na německé burze, což přineslo do firmy další kapitál potřebný pro vstup do sériové výroby. V roce 2021 vstoupila společnost na americký trh cenných papírů.

IPO společnosti v USA

Německá laserová společnost Mynaric byla kótovana na burze Nasdaq v listopadu letošního roku a Bulent Altan nyní očekává její růst.

Prostřednictvím své primární veřejné nabídky (IPO) získala společnost Mynaric 75,9 milionu USD, přičemž cena akcií byla 16,50 USD za akcii. Na akciích se projevil mírný nárůst a ve čtvrtek jejich cena vzrostla na 18,19 USD za akcii.

Společnost Mynaric zatím neposlala do vesmíru plný laserový terminál, ale provedla letové testy letadel, které byly velmi úspěšné. Ukázka ve vesmíru je naplánovaná na druhé čtvrtletí příštího roku, pokud vše proběhne, jak má.

Vesmírný průmysl sice přichází z Evropy, ale jeho prosazení je v USA. Americký trh má bezpochyby větší zkušenosti s investováním do vesmíru. A pro společnost Mynaric to znamená také širší investiční základnu. Navíc právě vláda kupuje tolik laserových komunikačních terminálů nepřímo tím, že pořizuje velký počet satelitů.

Mynaric a SpaceX

Generální ředitel společnosti Mynaric působil více než deset let ve SpaceX. I přesto se prý dle jeho slov nejedná o zákazníka společnosti Mynaric, technologie laserové komunikace, kterou používají satelity Starlink, se totiž liší od té, kterou používá Mynaric. Z tohoto důvodu se nepředpokládá zákaznická spolupráce se SpaceX. Naopak se nabízí spolupráce v technologických procesech. Zajímavostí je, že začátkem letošního podzimu společnost Mynaric jmenovala bývalého viceprezidenta SpaceX Hanse Koengsmanna do postu člena dozorčí rady.

Výhled do budoucnosti

V současné době je společnost Mynaric dobře kapitalizována bez další okamžité potřeby získávat další peníze. Mynaric disponuje zařízeními, které dokáže postavit až 400 laserových terminálů ročně. Výhledově se počítá, že společnost své kapacity navýší, aby dosahovala výroby 2 000 laserových terminálů za rok. Německá společnost je bezpochyby orientovaná na skutečnou hromadnou výrobu.

Zdroje:

cnbc.com

mynaric.com

freepik.com

Nejnovější články