Investown recenze: Investown má i nevýhody

V této recenzi investown se dozvíte zda je dobrý nápad investovat své peníze přes tuto platformu. Podíváme se na výhody a nevýhody investown a na závěr recenze probereme nové funkce.

V této recenzi investown se dozvíte zda je dobrý nápad investovat své peníze přes platformu investown Podíváme se na výhody a nevýhody investown a na závěr recenze probereme nové funkce.

Jak funguje investown?

Investown umožňuje lidem investování do nemovitostí s malými častkami. V dnešní době je cena bytů extrémně vysoká a i malé byty se pohybují za ceny v řádech milionů korun.

Né každý ale má miliony korun pro koupi celého bytu a přesně tento problém investown řeší. V podstatě můžete koupit část bytu, který investown následně pronajme a vy jako investor máte nárok na část nájmu.

Nemusíte tedy mít miliony na investování, minimální částka je 500Kč.

Výhody Nevýhody
Minimální investice 500 Kč Poplatek 0.9 % za předčasné ukončení investice
Finanční zastoupení České spořitelny Nepřehledná struktura projektu
Relativně nízké riziko Investice na 4-5 let
Snadné investování do nemovitostí Nižší výnosy
Investoři nemají prospěch z rostoucích cen nemovitostí

Celkové hodnocení 77%

O firmě investown

Svůj ostrý provoz zahájil Investown na jaře 2021. Jedná se tedy o startup, který je ve velmi brzké fázi. Již teď se ale chlubí více než 40 000 uživateli, které získal za pouhý rok existence.

Tento startup je finančně podpořený fondem Seed Starter České spořitelny a Evropským Investičním Fondem prostřednictvím fondu Lighthouse Ventues. Partnerem projektu je také startupový inkubátor UP21 Karla Janečka.

V roce 2020 společnost investown zažádala Českou národní banku o licenci pro platební instituci. Licenci ovšem nezískala, a proto se rozhodla změnit obchodní model. Nyní Investown licenci od ČNB nepotřebuje, protože nákup nemovitostí realizuje z vlastního kapitálu. Více se o tomto budeme bavit v sekci o bezpečnosti investown.

Investice přes investown - Co vlastníte?

Dobře, řekněme, že mě koncept investown zaujal a chtěl bych investovat přes tuto platformu. Co se přesně stane, když si vložím peníze a koupím "podíl" v nějakém bytu?

Investoři uzavírají obchodní smlouvu s firmou Investown Technologie s.r.o, avšak nabízené nemovitosti vlastní dceřiná firma Investown Family s.r.o. Reálně tedy nekupujeme podíl v bytu, ale dáváme společnosti Investown Technologie s.r.o naše peníze, které jsou následně touto společností půjčeny dceřiné firmě Investown Family s.r.o, která za naše peníze nakoupí byt. Nejsme tedy vlastníci žádného podílu v daném bytu. Jedná se spíše o půjčení našich peněz společnosti Investown Technologie s.r.o.

Úvěr, na kterém se investoři podílí, je zajištěný zástavním právem k nemovitosti a k pohledávce za úvěrovaného. To znamená, že úvěrovaný (dceřiná firma Investownu) ručí zakoupenými byty.

Celkové hodnocení 77%

Rizika Investown

Půjčujeme peníze Investown Technologie s.r.o. Ta půjčí společnosti Investown Family s.r.o, která vlastní byt a ručí nám tímto bytem.

Investice nejsou pojištěné, takže existuje riziko, že investovaná částka bude vrácena opožděně, jen zčásti, nebo nebude vrácena vůbec. Něco takového je ale vzhledem ke kvalitnímu zajištění úvěrů nepravděpodobné.

Další riziko je nepochybně nájemné, pokud investown nedokáže pronajmout byt, tak nevyděláváme a z investice nemáme žádnou návratnost.

Poplatky u Investown

Co se týče vedení účtu, vkladů a výběrů, tak je investown naprosto zdarma. Nestane se Vám tedy, že při výběru na bankovní účet vám přiletí jen část peněz.

Z čeho ale investown vydělává?

Investown má 2 poplatky. První je poplatek za předčasné ukončení investice. Při investici přes investown máte fixní dobu investice (typicky 4 až 5 let). Po této době se vám vaše peníze vrátí zpět na váš účet a můžete je opět investovat do jiné nemovitosti. Pokud ovšem nechcete čekat 4 roky a chcete investici ukončit předčasně, můžete to udělat. Investown od vás "podíl" v nemovitosti většinou do 72 hodin odkoupí. Jediná nevýhoda je, že zaplatíte poplatek 0.9% z investované částky.

Myslím, že se jedná o rozumný poplatek, který nění nějak přehnaně vysoký, pokud budeme investovat 100 000 Kč a investici předčasně ukončíme, zaplatíme investownu 900 Kč poplatek.

Druhý poplatek je část z nájmu. Z každého nájmu si investown bere 10% a zbylých 90% se rozdělí mezi investory, kteří investovali do daného bytu.

Jedná se o lehce skrytý poplatek jelikož na platformě vidíte pouze čístý procentuální výnos, který je počítan již ze zmiňovaných 90%.

Jak již bylo zmíněno, pokud byt není pronajatý tak nic nevyděláváte. Dobrá zpráva ale je, že investown taky nevydělává. Proto je investown velmi motivované k tomu, aby co nejdříve našli nějakého nájemce.

Celkové hodnocení 77%

Kolik se dá přes investown vydělat?

Průměrný výnos se pohybuje kolem 4.2 % ročně. Výnosy ovšem nejsou garantované, takže pokud některý z nájemníků přestane platit nebo byty budou neobsazené, investoři nic nevydělají.

Nejedná se o skvělý výnos, když jej porovnáme s inflací a průměrným výnosem na akciovém trhu (Například index S&P 500 v průměru za posledních 90 let vynesl investorům okolo 9% ročně). Jak ale sám investown uvádí: Investown je investování pro lidi, kteří nechtějí podstupovat vyšší riziko na akciovém trhu a řešit vysokou volatilitu.

Velká kritika investownu spočívá také v tom, 6e jako investor nemáte žádný podíl z roustoucí ceny nemovitosti. Máte pouze podíl na nájmu, ale jelikož nemovitost reálně nevlastníte, může se cena nemovitosti klidně zdvojnásobit vám se ale po 4-5 letech vrátí pouze původní investice.

Další věc, kterou musím zmínit je, že výnosy z investownu spadají do Vašich příjmů a musíte tedy platit daň z příjmů.

V tuto chvíli se nabízí otázka, jestli má investice s ročním výnosem 4 % vlastně smysl. Výnosy kolem 3 až 4 % nabízí i některé banky na spořicích účtech. S tím rozdílem, že spořicí účty jsou bezrizikové a peníze máte neustále k dispozici.

Z pohledu výnosů Investown příliš nenadchne. Pokud ale hledáte investici se stabilními výnosy a s nízkým rizikem, Investown vás určitě nezklame.

Pokud Vás zajímají investice do akcií určitě se podívejta na naše recenze brokerů: recenze eToro, recenze Trading 212, recenze XTB, recenze Degiro

Návod registrace u investown

Registrace u investown je velmi jednoduchá. Začnete vyplněním emailu, jména a hesla.

Recenze investown - návod k registraci

Následně vyplníte vaši adresu a rodné číslo.

Recenze investown - návod k registraci krok 2

V posledním kroku vám investown pošle SMS na telefoní číslo, které zadáte. Kód z SMS slouží pro ověření totožnosti a použijete ho k "podepsání" rámcové smlouvy.

To je vše, investown po Vás nepožaduje další informace. Můžete tedy rovnou vložit peníze a začít investovat.

Celkové hodnocení 77%

Nové funkce v investown

Jedna z nových funkcí je "Fixní výnosy". Pro uživatele má následující benefit.

Stabilita pro uživatele. Už nebude záležet na tom, zda je byt pronajatý, výnos zůstane po celou dobu stejný a uživatel tak podstupuje o něco nižší riziko. Výnosy se budou pohybovat okolo 6-8 % p.a.

Autoinvest: uživatel si bude moci nastavit robota, který investuje za něj. Investor si nastaví parametry, podle kterých chce investovat a pokud bude k dispozici příležitost, tak podle toho také robot zainvestuje

Financování třetích stran: větší množství nemovitostní v různých lokalitách a s vyšším výnosem. Jak víte, momentálně kupoval nemovitosti jen investown. Nyní bude investown financovat vybrané projekty partnerů. I nadále bude investice jištěná nemovitostí.

Tržiště: může nabídnout desetitisícům uživatelů najednou a v druhé verzi i upravovat cenu. Investown už nebude vykupovat investice. Investici může koupit pouze jiný uživatel na tržišti. V případě, že uživatel drží hodnotný podíl, může tam ještě znásobit jeho výnosy.

Obecně o investown

  • První crowdfundingová platforma s realitami v České republice
  • Online platforma, díky které můžete začít investovat do nemovitostí bez stresu, hypotéky a papírování.
  • Spojujeme online investory s atraktivními příležitostmi realitního trhu.
  • Online platforma, co zjednodušuje svět investic do nemovitostí.

Celkové hodnocení 77%

Zdroj: investown.cz, unsplash.com

Nejnovější články