Itálie zmrazila superjachtu údajně spojenou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem

Italská vláda v pátek zmrazila jachtu, která má údajně vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina, a zabránila jí opustit přístav.

Italská vláda v pátek zmrazila jachtu, která má údajně vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina, a zabránila jí opustit přístav.

Italské ministerstvo financí uvedlo, že vyšetřování odhalilo "významné ekonomické a obchodní vazby" mezi skutečným majitelem jachty a "významnými složkami ruské vlády" a lidmi, na které byly uvaleny sankce kvůli anexi Krymu Moskvou v roce 2014. Itálie Putina nejmenovala, ale různé zprávy ruského vůdce s plavidlem spojovaly.

Ministerstvo financí ve svém prohlášení uvedlo, že vlastnictví jachty je "již dlouho v hledáčku úřadů".

Superjachta Scheherazade plující pod vlajkou Kajmanských ostrovů měří téměř 460 stop a v současné době kotví v italském přístavu Marina di Carrara.

Opatření ke zmrazení nebo zabavení luxusních plavidel přicházejí v době, kdy západní vlády zintenzivňují úsilí o sledování, identifikaci a zabavení majetku Rusů s vazbami na Kreml, na které byly uvaleny sankce, po celém světě.

V březnu Bidenova administrativa oznámila vytvoření nové pracovní skupiny nazvané KleptoCapture, která má za úkol prosazovat rozsáhlé sankce USA a spojenců uvalené na ruské elity, které pomáhaly financovat Putinovu nevyprovokovanou válku na Ukrajině.

Ve čtvrtek zabavily fidžijské úřady superjachtu v hodnotě 300 milionů dolarů, kterou vlastní ruský oligarcha Sulejman Kerimov, na kterého byly uvaleny sankce. Téměř 350 stop dlouhá motorová jachta Amadea má údajně vnitřní uspořádání, které umožňuje spát až 16 hostům v osmi kajutách a je vybavena přistávací plochou pro vrtulník.

Minulý měsíc německé úřady oznámily, že zabavily největší superjachtu na světě poté, co se oficiálně potvrdilo, že plavidlo má vazby na ruského miliardáře a obchodního magnáta Ališera Usmanova.

Jachta pojmenovaná Dilbar podle Usmanovovy matky měří přes 500 stop a je vybavena dvěma přistávacími plochami pro vrtulníky a největším krytým bazénem, jaký kdy byl na soukromém plavidle instalován. Ministerstvo financí odhaduje, že Usmanovova jachta má hodnotu přibližně 735 milionů dolarů.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články