Izraelský Tel Aviv se stal nejdražším městem na světě, tvrdí studie

Podle pololetní zprávy Economist Intelligence Unit je izraelský Tel Aviv nejdražším městem na světě.

Podle pololetní zprávy Economist Intelligence Unit je izraelský Tel Aviv nejdražším městem na světě. Toto město se v prosinci 2021 poprvé v historii dostalo na první místo celosvětového indexu životních nákladů EIU, z loňského pátého místa se vyšplhalo nahoru. EIU uvedla, že Tel Aviv stouplo v žebříčku také díky tomu, že izraelská měna, šekel, prudce stoupla. Byla podpořená úspěšným zavedením vakcíny Covid-19.

Izrael měl jeden z nejrychlejších programů očkování proti Covidu-19 na světě. Podle údajů společnosti Our World in Data bylo v pondělí plně naočkováno 62% izraelské populace. Počátkem listopadu byla tamní měna šekel podle agentury Reuters vůči americkému dolaru o 4% výše. Podle nejnovějšího průzkumu EIU, který zkoumal ceny více než 200 výrobků ve 173 městech světa, v Tel Avivu se zdražila přibližně desetina zboží. EIU také uvedla, že míra inflace cen, které sleduje, se do září 2021 meziročně zvýšila v místní měně o 3,5 %, kdežto v roce 2020 to bylo jen o 1,9 %. Uvedla, že se jedná o nejrychlejší tempo inflace za posledních pět let. 

K tomuto růstu cen komodit a dalšího zboží vedly dle EIU problémy v dodavatelském řetězci, výkyvy směnných kurzů a změny ve spotřebitelské poptávce. Největší nárůst nákladů bylo zaznamenáno v dopravě, kde se cena za litr benzínu v roce 2021 zvýšila v průměru o 21 %, uvádí průzkum. 

Upasana Duttová, která je vedoucí celosvětového oddělení životních nákladů v EIU, uvedla, že v příštím roce se očekává další růst cen v mnoha městech z důvodu zvyšování mezd.

"Očekáváme také, že centrální banky budou zvyšovat úrokové sazby, aby zastavily inflaci, " řekla.

Francouzské město Paříž se v žebříčku propadlo na druhé místo společně se Singapurem. Největší propad zaznamenal italský Řím. Důvodem byl prudký pokles cen potravin a oblečení.

Nejdražší města Světa v roce 2021

  1. Tel Aviv, Izrael
  2. Paříž, Francie
  3. Singapur
  4. Curych, Švýcarsko
  5. Hongkong, Čína
  6. New York, USA
  7. Ženeva, Švýcarsko
  8. Kodaň, Dánsko
  9. Los Angeles, USA
  10. Osaka, Japonsko

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články