Evropské země v posledních dnech diskutují o tom, že nechtějí kupovat ruský plyn, ovšem okamžitou náhradu zatím nemají. Česká republika přitom odebírá plyn pouze z Ruska, ale nikoliv napřímo. Takzvaně napřímo odebírá ruský plyn například Maďarsko, které také za něho platí mnohem menší cenu. Výhodou České republiky ale je, že tento ruský plyn využívá jen 10 % na výrobu energie. Jak moc by nás ovlivnilo odstřihnutí od ruského plynu?
Zbavení závislosti na plynu z Ruska je krok, na kterém se shodují země EU. Některé státy tuto cestu dychtivě podporují, jiné volí poněkud šetrnější a opatrnější argumentaci. Faktem totiž je, že v tuto chvíli je Evropa závislá na této ruské komoditě. Zbavení této závislosti nastartovala ruská vojenská invaze na Ukrajině, ale dala také prostor pro ekologičtější řešení a podpořila využívání obnovitelných zdrojů energie.
To, že se země EU společně shodují na odstřihnutí ruského plynu je jednoznačně dobrá zpráva. Otázkou nyní je, najít co nejrychlejší řešení této situace. Odborníci se shodují na tom, že zbavení této závislosti na Rusku nebude ale probíhat řádově několik týdnů, ale spíše několik pět. Uvažuje se také o horizontu pěti let. A než se celkově zbavíme závislosti na ruském plynu, může to pro nás znamenat to, že si zatím za plyn připlatíme.
Podniky poháněné plynem
Ruský prezident se sice pokusil o to, aby se za ruský plyn platilo pouze v rublech, ale k tomu však nedošlo vzhledem k uzavřeným a platným smlouvám. Pro některé občany byl tento projev prezidenta Putina až humorný, jelikož s tím vyrukoval na konci topné sezóny. Ale tento humor může být velmi krátkozraký.
Plyn totiž nevyužívají jen domácnosti, ale i také i firmy. A právě firmy patří k velkým odběratelům této suroviny. Některé fabriky, které například zaměstnávají okolo 300 zaměstnanců, potřebují plyn na svůj denní provoz všech strojů. Většinou mají takovéto fabriky zásobu plynu pouze v řádech dní. A dá se uvažovat o tom, že po spotřebě vlastních zásob a vyčerpání státních zásob budou nuceny takovéto fabriky uzavřít svůj provoz. Uzavření jejich provozu znamená v případě jedné fabriky 300 lidí, kteří budou buď doma na tak zvaných překážkách ze strany zaměstnavatele nebo budou úplně bez pracovního místa. Okamžité odstřihnutí od ruského plynu bez jasného a konkrétního řešení by tak mohlo mít poměrně značný dopad na celou ekonomiku.
Kolik nás to bude stát?
Další otázka, kterou si především pokládají odběratelé, je otázka ceny. V situaci, kdy je vysoká inflace mohou být tyto obavy opravdu nepříjemné pro mnoha domácností. Případné zdražení bychom totiž zaplatili, a to hned dvakrát. Jednou jako koneční spotřebitelé a podruhé jako součást navýšených cen výrobků, které produkují podniky „poháněné zejména plynem.“
Jasné je, že případné zdražování bude nutit spotřebitele, aby hledali ekonomičtější řešení. Zbavování každé závislosti je velmi bolestným procesem, ale po jejím překonání se celé úsilí bezpochyby vyplatí. V tuto chvíli čeká naši vládu nelehký úkol v tom, aby podpořila rychlou cestu, která nás zbaví závislosti na ruském plynu a zabránila vysokým cenovým výkyvům za tuto surovinu.
Je změna nutná?
Zbavení závislosti na Rusku v otázce plynu je bezpochyby nezbytnou změnou, kterou musíme projít. Nelze podporovat stát, který je vojenský agresor. Navíc příjmy za ruský plyn tvoří podstatnou část příjmů ruského státního rozpočtu. Odstřihnutím od ruského plynu se tak přímo podílíme na tom, aby Rusko bylo donuceno od svých vojenských kroků upustit a zároveň dáváme větší prostor ekologičtějším řešením.
Zdroje:
freepik.com