Autor: Radka Guzi

Jak současná ekonomika ovlivňuje vánoční nákupy?

Aktuální ekonomická situace je pro mnoho domácností velmi náročná. Vysoké faktury za energie, drahé účtenky za pohonné hmoty a zdrcující zdražování potravin a jiných komodit nebo služeb nutí čím dál tím více lidí sahat hlouběji do svých peněženek.

Aktuální ekonomická situace je pro mnoho domácností velmi náročná. Vysoké faktury za energie, drahé účtenky za pohonné hmoty a zdrcující zdražování potravin a jiných komodit nebo služeb nutí čím dál tím více lidí sahat hlouběji do svých peněženek.

Není tedy ani divu, že současná hospodářská recese bude mít bezpochyby vliv také na vánoční přípravy včetně nakupování vánočních dárků. Vánoce jsou obecně obdobím, kdy se kamenným prodejnám a e-shopům daří mít velmi vysoké tržby. Toto období obchodníci také označují za to nejziskovější. Ovšem bude to platit i letos? Obchodníci se shodují na tom, že tržby se určitě nevyrovnají předchozímu roku, ale i přesto očekávají, že vánoční období bude z hlediska tržeb opět rekordní vzhledem ke zbytku měsíců roku 2022.

Nákupy s rozvahou a čekání na akce

Nakupující vzhledem k aktuálnímu ekonomickému dění mění své obchodní chování. Nákupy jsou více rozmyšlené a dle slov obchodníků většina nakupujících čeká na akce a slevy na dané komodity. Letákové akce se stávají velmi vyhledávaným čtením a mají přímý vliv na obchodní rozhodnutí kupujících.

Rozvážné nákupy souvisí také s určitou nejistotou, se kterou se domácnosti nyní potýkají. Například energetické a teplárenské společnosti již nyní avizují, že budou od nového roku zdražovat. Jisté je to, že po příjmové stránce nemohou domácnosti očekávat žádné výrazné navýšení rodinného rozpočtu.

Vánoční dekorace

Nákupní zdrženlivost se projevila také na vánočních dekoracích. Rodiny se opět vrací k tomu, že si výzdobu raději vyrobí sami doma. Inflace se totiž nevyhnula ani těmto artiklům. Není například ani výjimkou, že adventní věnec lze nyní pořídit v obchodě i za 1 500 Kč. Přitom pokud tento adventní věnec si rodina koupí přes inzerci od jiné šikovné řemeslnice, lze náklady snížit až na polovinu. Vlastní výroba takového adventního věnce pak může vyjít rodinu například jen od 300-500 korun s ohledem na materiál a doplňky.

Vánoční cukroví

V posledních letech spousta hospodyněk upustila od pečení vánočního cukroví a raději si ho za pár korun objednala. Růst cen se ovšem nevyhnul ani vánočnímu cukroví. To cukroví, které dříve stálo 500 korun za kilogram nyní stojí 700-900 korun. Jsou to právě potraviny, které výrazně podražily vzhledem k dané inflaci. Například cukr je dražší o více než 100 % a i když si nakupující počká na obchodní akci za suroviny na cukroví si i beztak výrazně připlatí. Pořád ale platí to, že vlastní domácí cukroví bude zřejmě tou nejlevnější variantou letošních Vánoc.

Vánoční dárky

Podle obchodního průzkumu společnosti STEM/MARK mají české domácnosti v plánu kupovat zejména kosmetiku. Kosmetické produkty v dotazování získaly 40 %. Na druhém místě, ale o pouhé 2 % se v průzkumu umístily knihy. Vypadá to, že kosmetika a knihy se tak stanou hitem letošních svátků. Naopak zřejmě nejméně žádaným zboží budou sportovní produkty. Ty podle průzkumu plánuje nakupovat jen 10 % dotazovaných.

Obchodníci uvádějí, že se lidé pomalu vracejí do kamenných prodejen, kde se prvně rozhlíží po akčním zboží. Ovšem někteří nakupující více srovnávají ceny v obchodech a ceny na e-shopech a volí tu levnější variantu.

Náročné období nyní nastává také doručovatelským společnostem, které očekávají přetížení, které je bude doprovázet až do konce roku.

Odborníci varují před zadlužováním

Odborníci z oblasti dluhů začínají ovšem nakupující varovat před zbytečným zadlužováním. Jejich rady zní, aby si rodiny své nákupy rozdělily do několik intervalů, aby vánoční nákupy nenakupovaly například z jedné dostupné výplaty.

Důraz je kladen také na to, že není důležité kupovat mnoho darů, nýbrž vybírat takové, které opravdu udělají radost. To znamená kvalita na úkor kvantity.

Vánoce nejsou přece svátky o penězích, nýbrž o rodinném shledání, pohodě, lásce, laskavosti a dobré vůle.

 

Zdroje:

unsplash.com

Nejnovější články