Jak velký je zásah nezaměstnanosti do americké ekonomiky v době pandemie a jak si s ním USA poradí?

Aktuálním problémem Ameriky, který je způsobený pandemií koronaviru, je nezaměstnanost, dopad má její zvýšení v době od začátku krize až dodnes nejen na lidi jako jednotlivce, ale samozřejmě i na celkový ekonomický systém v USA.

Obrázek: unsplash.com

Americká ekonomika v lednu přidala na trh práce 49 000 pracovních míst, i takto země pokračuje v boji proti dopadu pandemie koronaviru. Lednové zisky přišly po prudkých ztrátách v prosinci v důsledku oživení viru, ale většina náborů minulý měsíc byla v dočasných profesionálních službách. Počet nezaměstnaných lidí se během prvního měsíce nového roku snížil na 10,1 milionu, protože se trh práce odrazil od posledního kola odstávek po druhé vlně případů COVID-19. Míra nezaměstnanosti klesla na 6,3% z původních 6,7%, uvedlo ministerstvo práce.

Přestože se obě opatření od prosince 2020 snížila a jsou výrazně nižší než jejich maxima v dubnu 2020, stále jsou nad úrovní před pandemií, kdy bylo v únoru 2020 5,7 milionu nezaměstnaných a míra nezaměstnanosti 3,5%.

Pozoruhodný nárůst pracovních míst v profesionálních a obchodních službách a vzdělávání byl vyrovnán ztrátami v oblasti volného času a pohostinství, maloobchodu, zdravotní péče a dopravy a skladování. Zaměstnanost ve volném čase a pohostinství poklesla o 61 000, po prudkém poklesu (-536 000) v prosinci. Míra účasti na trhu práce zůstala na 61,4% a počet lidí na dočasné propouštění se v lednu snížil o 300 000 na 2,7 milionu.

Toto jsou první zprávy o nezaměstnanosti od doby, kdy se prezident Joe Biden ujal úřadu, a přichází s prosazováním stimulačního balíčku ve výši 1,9 bilionu dolarů, který Američanům poskytne stimulační platby ve výši 1400 dolarů a týdenní nezaměstnanost 400 dolarů výhody. „Tady nemůžeme udělat příliš mnoho - můžeme toho udělat příliš málo,“ řekl Biden v reakci na zprávu.

„Nejde jen o makroekonomický dopad na ekonomiku a naši schopnost konkurovat na mezinárodní úrovni,“ dodal. „Jsou to životy lidí. Skutečně to lidi zdraňuje a my to můžeme napravit.“

Zaměstnavatelé v mnoha státech stále čelí směrnicím o omezení jejich provozu, zatímco někteří guvernéři států odvolávají příkazy, aby lidé mohli nosit obličejové masky, a umožňují podnikům znovuotevření nebo stanovení termínů v nadcházejících týdnech, kdy říkají, že se podniky mohou rozběhnout.

Situace v oblasti zaměstnanosti v USA by se také mohla zlepšit, protože peníze z balíčku pomoci koronaviru od prezidenta Joe Bidena se filtrují přes ekonomiku. To by mohlo pomoci zvýšit nábor a výdaje spotřebitelů, protože miliony Američanů, kromě osob s nejvyššími příjmy, začaly v posledních dnech dostávat od vlády stimulační kontroly ve výši 1400 USD.

Ministryně financí Janet Yellenová tento týden řekla Kongresu: „Po přijetí záchranného plánu jsem přesvědčená, že se lidé dostanou na druhou stranu této pandemie s neporušenými základy svého života. A věřím, že tam se s nimi setká rostoucí ekonomika. Jsem toho názoru, že se příští rok můžeme dočkat návratu k plné zaměstnanosti. “

Američtí zaměstnavatelé přidali v únoru 379 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti mírně klesla na 6,2%. Centrální banka země, Federální rezervní systém, předpovídá, že by později v tomto roce mohla dále klesnout na 4,5%. Fed očekává, že ekonomika v letošním roce poroste o 6,5% ve srovnání s předchozí projekcí 4,2%, přičemž tempo růstu se zpomalí na 3,9% v roce 2022 a 3,5% v roce 2023.

Navzdory růžovějšímu obrazu předseda Fedu Jerome Powell minulý týden varoval, že ekonomika se okamžitě nevrátí na předpandemickou úroveň.

„Je to jen spousta lidí, kteří se potřebují vrátit do práce, a nestane se to přes noc,” řekl Powell. „Čím rychleji, tím lépe.“

Uvolňování opatřeních týkajících se koronaviru však téměř jistě přinese nové oživení ekonomiky, což mnoha zaměstnavatelům usnadní cestu k udržení pracovníků na výplatní listině, protože omezení koronaviru se postupně uvolňují.

Zdroj: unsplash.com

Nejnovější články