Jaký ekonomický dopad bude mít zákaz dovozu ruské ropy pro USA?

Prezident Joe Biden v úterý oznámil, že USA plánuje zakázat dovoz ruské ropy. Dle všeho jde zatím o nejsilnější reakci na ruskou invazi v mezinárodním měřítku. Zvýší to ještě víc cenu ropy a americkou inflaci?

Prezident Joe Biden v úterý oznámil, že USA plánuje zakázat dovoz ruské ropy. Dle všeho jde zatím o nejsilnější reakci na ruskou invazi v mezinárodním měřítku. Zvýší to ještě víc cenu ropy a americkou inflaci?

Evropští spojenci se snaží oddělit Rusko od globální ekonomiky, aby tak potrestali ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho nevyprovokovanou agresi.

„Dnes oznamuji, že Spojené státy se zaměřují na hlavní tepnu ruské ekonomiky. Zakazujeme veškerý dovoz ruské ropy, plynu a energie. To znamená, že ruská ropa již nebude přijatelná v amerických přístavech a americký lid zasadí Putinově válečné mašinérii další silnou ránu. Toto je krok, který děláme, abychom Putinovi způsobili další bolest," oznámil Biden v Bílém domě.

Spojené království oznámilo také svá vlastní omezení nákupu dovozu ruské ropy těsně předtím, než Biden promluvil. Spojené království chce do konce roku postupně ukončit dovoz do země. Evropská unie rovněž v úterý ráno představila svůj plán, jak se postupně odpoutat od ruských fosilních paliv.

"Prostě se nemůžeme spoléhat na dodavatele, který nás výslovně ohrožuje," uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v tiskové zprávě, v které tento plán oznámila.

Bílý dům v informačním listu uvedl, že Biden podepíše výkonný příkaz zakazující dovoz ruské ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí do USA.

Podle údajů Úřadu pro energetické informace USA dovážely v roce 2021 z Ruska asi 672 000 barelů denně. Toto množství tvoří zhruba 8 % celkového dovozu ropy a rafinovaných produktů do USA.

Většina dovozu ropy a ropy do země pochází z Kanady, Mexika a Saúdské Arábie, díky čemuž jsou USA mnohem méně závislé na ruské ropě než mnozí jejich evropští partneři.

Zpráva o zákazu poslala cenu ropy v úterý ráno prudce nahoru.

Cena ropy West Texas Intermediate dosáhla ceny 129,44 USD za barel. Tato úroveň je těsně pod nedávným maximem 130,50 dolaru za barel v pondělí, což byla v té době nejvyšší cena ropných futures od roku 2008.

Putinovy ​​kroky vyvolaly bezprecedentní mezinárodní reakci, desítky zemí uvalily ochromující sankce nejen na Rusko, ale i na ultrabohaté oligarchy a dokonce i na samotného Putina. Hodnota ruské měny rovněž prudce klesla.

V USA Biden už dříve čelil výzvám, aby se zaměřil na ruskou ropu, hlavní export země. Ale vzhledem k tomu, že ceny plynu stoupají kvůli obavám z nedostatku dodávek, americký prezident zatím těmto výzvám doposud odolával.

Ceny plynu v USA se po zprávách o zákazu dovozu ruské ropy dostaly na historická maxima.  Celostátní průměr za galon plynu v úterý podle AAA vzrostl na rekordních 4,173 dolaru.  Předchozí rekord byl 4,114 USD z července 2008.

V úterním projevu navíc Biden uznal, že nový zákaz ceny ještě zhorší. “S touto akcí můžeme očekávat pohyb ještě nahoru," řekl.

„Důvodem, proč ceny energií právě teď rostou, jsou Putinova rozhodnutí a tato zbytečná válka. Myslíme si, že nastal čas pro americké rozhodnutí. Postavit se Putinovi bude něco stát, ale děláme vše, co je v našich silách, abychom tyto náklady zmírnili."

 

Zdroje:cnbc.com;unsplash

Nejnovější články