Jamie Dimon říká, že ekonomika je na pokraji recese a akciový trh by se mohl propadnout o dalších 20 %

Akciový trh by mohl být ještě mnohem bolestivější, protože americkou ekonomiku v příštích šesti až devíti měsících pravděpodobně zasáhne recese, řekl v pondělí televizi CNBC generální ředitel banky JPMorgan Jamie Dimon.

Akciový trh by mohl být ještě mnohem bolestivější, protože americkou ekonomiku v příštích šesti až devíti měsících pravděpodobně zasáhne recese, řekl v pondělí televizi CNBC generální ředitel banky JPMorgan Jamie Dimon.

Podle jeho slov by akciový trh mohl ze současných úrovní klesnout o dalších "20 %", což by znamenalo, že by se index S&P 500 pohyboval těsně kolem 2 900 bodů.

"Opravdu záleží" na tom, zda ekonomika zažije měkké nebo tvrdé přistání, ale "mohlo by to být dalších snadných 20 % a myslím, že dalších 20 % bude mnohem bolestivějších než těch prvních," řekl Dimon. Index S&P 500 se od počátku roku propadl o 25 %, protože investoři se potýkají se zvýšenou inflací a rychle rostoucími úrokovými sazbami.

Jak ale mnozí býčí investoři zdůrazňují, američtí spotřebitelé a většina společností jsou z hlediska rozvahy ve skvělé kondici, takže to může být vzhledem k propadu akciových a dluhopisových trhů pro investory smíšený signál.

"V současné době se americké ekonomice vlastně stále daří dobře. Spotřebitelé mají peníze, utrácejí o 10 % více než loni, jejich rozvahy jsou ve skvělé kondici. Ano, dluhy trochu vzrostly, ale nepřibližují se úrovni před krizí. Proto i kdybychom se dostali do recese, budou v mnohem lepší kondici než v letech 2008 a 2009. Společnosti jsou v dobré kondici, úvěry jsou velmi dobré," řekl Dimon.

Nemůžete však mluvit o ekonomice, aniž byste mluvili o budoucnosti, "a to jsou vážné věci," dodal.

Konkrétně se Dimon obává zvýšené inflace, rychle rostoucích úrokových sazeb a kvantitativního zpřísňování, které představuje snižování rozvahy Fedu ve výši 9 bilionů dolarů. Především je to však válka Ruska proti Ukrajině, která trhy nejvíce zneklidňuje a představuje velké riziko.

"Je to válka. A to jsou velmi, velmi vážné věci, které podle mého názoru pravděpodobně za šest až devět měsíců přivedou Spojené státy do nějaké recese," řekl Dimon.

Na trzích se objevují první známky narůstajících potíží, a i když byly v posledních měsících spořádané, mohou rychle přerůst v neuspořádané.

"To je opravdu typické. Trhy klesají... Trh s IPO se uzavírá jako první, to už se tak nějak stalo. Jako druhý se uzavírá trh s vysokým výnosem a strukturovaným úvěrem. To se tak nějak z větší části stalo. A pak to začne ovlivňovat ostatní úvěry. Viděli jste to tady na trzích s dluhopisy, vidíte nedostatek likvidity na mnoha trzích," řekl Dimon.

Konečnou paniku a finanční trhliny v systému podle generálního ředitele banky pravděpodobně najdeme na úvěrových trzích.

"Může to být ETF, může to být nějaká země, může to být něco, co netušíme...

"Může to být něco, co se stane. Byl bych velmi opatrný. Pokud potřebujete peníze, jděte je získat," řekl Dimon.

Přestože ponechal prostor pro možnost měkkého přistání, pokud Fed učiní správná rozhodnutí a spotřebitelé zůstanou silní, Dimon řekl, že "jedinou zárukou je, že budete mít volatilní trhy".

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články