Japonský gigant Toshiba oznámil plán rozpadu

Japonský konglomerát oznámil plány na rozdělení společnosti na tři samostatné podniky. Uvedla, že tyto tři společnosti se zaměří na infrastruktura, polovodiče a zařízení.

Japonský konglomerát oznámil plány na rozdělení společnosti na tři samostatné podniky. 
Uvedla, že tyto tři společnosti se zaměří na infrastruktura, polovodiče a zařízení. Od roku 2015 čelí rostoucímu tlaku ze strany aktivistických investorů, aby provedla změny. Je to z důvodů účetního skandálu, který se téhož roku stal. Tento týden také oznámil podobnou strategii, která povede k rozpadu amerického gigantu General Electric. 

Mezi hlavní změny plánu rozpadu společnosti je rozdělení dvou hlavních oblastí podnikání na energetickou a infrastrukturní jednotku a také provoz zařízení a uložiště. Po odštěpení těchto dvou společností bude Toshiba stále vlastnit 40,6 % podíl ve výrobě paměťových čipů Kioxia a další aktiva. Reorganizace společnosti by měla být dokončena v druhé polovině roku 2023. Cílem tohoto kroku je zvýšení tržního ocenění různých podniků společnosti Toshiba poté, co byl na ni vyvíjen tlak ze strany akcionářů. Někteří analytici se však obávají časového harmonogramu změn. "Tento pohyb rozdělení je správný, ale zdá se pomalý," řekl Atul Goyal  z investiční banky Jeffries. Upřednostňoval by časový plán na tři až šest měsíců. "Rok 2023 je daleko a nejsme si jisti, co se ještě změní."

Toshiba je jednou z největších a nejstarších japonských firem s divizemi od domácí elektroniky až po jaderné elektrárny. V posledních letech však čelila trýznivým změnám, když se vypořádala s dopadem účetního skandálu a obrovskými ztrátami spojenými s jejím americkým jaderným blokem. V roce 2015 odstoupil tehdejší výkonný ředitel a prezident Hisao Tanaka poté, co společnost uvedla, že nadhodnotila své zisky o téměř jednu miliardu dolarů. V dubnu tohoto roku dostala Toshiba nevyžádanou nabídku na převzetí společnosti za 20 miliard dolarů od britské private equity skupiny CVC  Capital Partners. Následně o týden později odstoupil generální ředitel Nobuaki Kurumatani z důvodu sporu o tuto nabídku. Toshiba odmítla nabídku CVC, což rozzlobilo některé akcionáře a následně v červnu došlo k sesazení předsedy Osamu Nagayamy z jeho pozice.

V úterý americký gigant General Electric oznámil rozpad společnosti na tři samostatné celky a to na oblast zdravotnictví, energie a výrovy proudových motorů GE Aviation, mělo by se to uskutečnit počátkem roku 2023. Tento krok znamená rozpad ikonického výrobce, který založil Thomas Edison. Stalo se z něj rozlehlé obchodní impérium, které bylo kdysi nejcennější společností světa. 

Toshiba se datuje od 70. let 19.století a celá desetiletí po druhé světové válce byla symbolem japonského hospodářského oživení a high-tech průmyslu. Japonská společnost se rozrostla od elektronického zboží, které máme v domácnostech až po jaderné a uhelné elektrárny. V roce 2015 přiznala, že své zisky po dobu šesti let nadhodnocovala, čímž se stala symbolem mnoha skandálů. 

Oznámení, že se rozdělí na tři společnosti znamená, že končí jedna éra, ale také zdůrazňuje rostoucí vliv aktivistických investorů, kteří v červnu úspěšně sesadili předsedu představenstva. Rozdělení konglomerátu není v Japonsku běžnou obchodní strategií, takže se teprve uvidí, zda bude úspěšná a zda to bude stačit k uspokojení aktivistických investorů.

Zdroje: bbc.com; freepik.com

Nejnovější články