Je v dnešní době nutné mít chytrý telefon?

Existuje několik pádných argumentů ve prospěch chytrého telefonu jako nezbytnosti, i když dovolit si ho nemusí být pro každého reálné.

Pro stále více lidí je odpověď ano.

Pro mnoho lidí je smartphone nepostradatelný - stejně jako jídlo a voda. Jiní v tom však nevidí žádnou výhodu. Otázkou je:
Je chytrý telefon v roce 2021 nezbytností? Existuje několik pádných argumentů ve prospěch chytrého telefonu jako nezbytnosti, i když dovolit si ho nemusí být pro každého reálné.

V posledním desetiletí se počet vlastníků chytrých telefonů velmi zvýšil.
Muži a ženy vlastní chytré telefony ve stejném počtu, ačkoli mladší 65 let mají chytrý telefon častěji. Devadesát šest procent mladých dospělých ve věku 18 až 29 let vlastní chytrý telefon, zatímco mezi dospělými ve věku 65 let a více je to 61 %.

K čemu přesně tedy lidé používají své chytré telefony? 

Mezi nejčastější způsoby použití patří:

  • Kontrola sociálních médií
  • Hraní her nebo používání jiných aplikací
  • Telefonování nebo psaní SMS zpráv

Kromě toho mohou lidé používat chytré telefony také k placení účtů, kontrole zůstatků na bankovních účtech, správě rozpočtu, posílání peněz přátelům a rodině nebo k online nakupování ve svých oblíbených obchodech. Typický člověk kontroluje svůj telefon každých pět minut. Přesto, znamená to, že jsou nezbytné?

Případ chytrých telefonů jako požadavku

Je snadné říci, že chytré telefony jsou spíše luxusem než nutností. Vždyť lidé bez nich dokázali žít po staletí. Nicméně tím se odmítá řada změn, které nastaly v tom, jak lidé pracují a žijí.

Chytré telefony na pracovišti

Stále digitálnější povaha pracoviště představuje první příklad toho, proč by se chytré telefony měly považovat spíše za požadavek než za možnost. Vzhledem k tomu, že stále více společností využívá cloudové technologie k ukládání informací a online platformy k udržování spojení mezi pracovníky, představuje to potřebu zvýšené bezpečnostní ochrany. To umožňují inovace, jako je dvoufaktorová autentizace, známá také jako vícefaktorová autentizace.

Vícefaktorová umožňuje zaměstnancům, včetně vzdálených pracovníků, bezpečný přístup k digitálním platformám zadáním kódu, přičemž klíčovým požadavkem pro jeho použití je chytrý telefon. Zaměstnanci, kteří mají zájem o práci na dálku, a nezávislí dodavatelé, kteří pracují z domova, budou pravděpodobně potřebovat chytré telefony.

Chytré telefony pro rekreaci a cestování

Chytré telefony lze považovat za nutnost i v případě, že cestujete nebo se věnujete rekreačním aktivitám.

Existují aplikace, které mohou usnadnit cestování. Pokud například letíte letadlem, může vám letecká společnost poskytnout možnost stáhnout si mobilní palubní vstupenku, abyste mohli přeskočit fronty na odbavení. Stále více hotelových řetězců také nabízí mobilní aplikace, které umožňují přihlášení a odhlášení prostřednictvím chytrého telefonu místo na recepci.

Chytré telefony pro zdravotnictví

Zdravotnictví je další oblastí, kde chytré telefony nabývají na významu. Aplikace pro telezdravotnictví například umožňují lidem živě komunikovat s lékařem, aniž by museli opustit domov. Tyto typy aplikací by mohly mít zásadní význam pro někoho, kdo má trvalé zdravotní problémy, ale nemůže vždy navštívit lékaře osobně. Pro telezdravotnictví lze samozřejmě použít také notebook nebo stolní počítač.

Ačkoli očkovací pasy nebyly na celostátní úrovni nařízeny - a některé státy se rozhodly od jejich vyžadování upustit - mohou být nezbytné pro vstup do soukromých zařízení. Například pro vstup na sportovní akce, koncerty a do divadel může být nutné předložit doklad o očkování. V těchto situacích by byl chytrý telefon podmínkou pro použití aplikace očkovacího pasu.

Jak si dovolit pořídit chytrý telefon

Ačkoli lze oprávněně tvrdit, že chytrý telefon je pro mnoho lidí nezbytností, není vždy snadné si ho dovolit. Chytré telefony s sebou mohou přinášet řadu nákladů, včetně:

  1. náklady na pořízení samotného telefonu
  2. Příslušenství, jako jsou sluchátka Bluetooth a nabíječky do auta.
  3. plány pojistné ochrany
  4. měsíční servis

Celosvětová průměrná prodejní cena chytrého telefonu v roce 2021 činí kolem osmi tisíc. Pro někoho, kdo žije s omezeným rozpočtem, může být tato částka skličující. Kromě otázky, zda je smartphone v roce 2021 nezbytný, je tedy důležité se také ptát, jak si ho průměrný člověk může dovolit zaplatit.

Koupě použitého telefonu místo nového

  • Volba předplacené telefonní služby namísto smluvního tarifu
  • Výběr nejnižšího možného tarifu služeb pro chytré telefony
  • Sdílení nákladů s ostatními prostřednictvím rodinného tarifu

Leasing smartphonu může také ušetřit peníze a přinést další výhodu: možnost přejít na nový telefon každý rok. V tomto smyslu je leasing telefonu podobný leasingu automobilu. Po skončení doby pronájmu si můžete vybrat nový telefon, ponechat si ten stávající a podepsat novou smlouvu nebo si telefon rovnou koupit.

Podtrženo, sečteno

Pokud smartphone používáte pravidelně, možná ani nepřemýšlíte o tom, jak zásadní roli hraje ve vašem každodenním životě. Ať už chytré telefony považujete za nezbytnost, nebo ne, je jasné, že závislost na nich v práci, doma i na cestách stále roste. Pořídit si chytrý telefon je možné, i když to může vyžadovat určité plánování, abyste našli telefon a tarif služeb, které odpovídají vašemu rozpočtu.

Zdroje: investopedia, pixabay.com 

Nejnovější články