Jeffrey Berns: podaří se mu realizovat jeho myšlenka o Nevada smart city?

V americkém státě Nevada se uvažuje o radikálním experimentu. To by umožnilo vznik nových místních samospráv na pozemcích ve vlastnictví technologických firem. Jeffrey Berns, milionář kryptoměn, který tuto myšlenku navrhl, je přesvědčen o svém revolučním potenciálu.

Mluvíme o místu v Nevadě, kde se pan Berns a jeho softwarová společnost Blockchains domnívají, že by se mohlo stát někde výjimečným. Jde o neúrodný pozemek o rozloze 671 akrů (271 km2) ve venkovském regionu Nevey Storey. Pan Berns koupil pozemek v roce 2018 za 170 milionů $.

Pojmenovaný Painted Rock by zahrnoval všechny ozdoby typického města - domy, školy a podniky - ale s jedním zásadním rozdílem. Obyvatelé by používali služby města a kryptoměnu na digitálních aplikacích vytvořených pomocí databázové technologie známé jako blockchain. Jak důležitý bude blockchain pro světovou ekonomiku? Plán představený v loňském roce předpokládá město s více než 36 000 obyvateli, 15 000 domy a 11 miliony čtverečních stop komerčních prostor. Blockchain odhaduje, že nakonec město vygeneruje ročně na výstupu 4,6 miliardy USD.

Aby se tak stalo, pan Berns říká, že v Nevadě je zapotřebí nový model místní správy. Tato vláda by měla pravomoc zvyšovat daně, vymáhat zákon a spravovat veřejné služby, jako jsou školy, veřejné služby a doprava.

„Existují opravdu skvělé věci, které bychom mohli vyvinout, kdybychom měli prostor a flexibilitu, abychom to dokázali. O to tady jde,“ řekl Berns pro BBC. Tato vize našla přízeň nevadského demokratického guvernéra Steva Sisolaka. Během několika příštích měsíců bude usilovat o přijetí zákona, který by Blockchains a dalším společnostem umožňoval vytvářet ve státě samosprávné „inovační zóny“ Podle tohoto návrhu by byly inovační zóny schopny vytvářet pouze high-tech podniky s minimálně 50 000 akrů půdy, které slibují investici 1,25 miliardy $. Na tyto zóny by zpočátku dohlížely tři supervizoři jmenovaní guvernérem. Volby do této dozorčí rady se budou konat pouze v případě, že v zóně bude žít 100 obyvatel, na které se bude vztahovat státní právo. Pro pana Sisolaka představují inovační zóny modrou oblohu, která je nutná k revitalizaci nevadské ekonomiky závislé na cestovním ruchu po pandemii koronaviru.

„Není pochyb o tom: toto je velký nápad,“ řekl guvernér na únorovém briefingu. „Ale náš stát se nebojí myslet ve velkém.“ Velké myšlení zplodilo velké peníze. Blockchains v průběhu let vydělal na politické dary 60 000 $ panu Sisolakovi a jeho fundraiserům.

Od samého začátku byla společnost neoddělitelně spjata s legislativou guvernéra, která se zdá být šitá na míru jejímu projektu smart city. I když v USA nejsou politické příspěvky neobvyklé, vyvolávají otázky o motivaci dárce.

„Nejsem protivládní,“ řekl Berns. „Ale myslím si, že vláda příliš strčila nos do našeho podnikání. Myslím si, že korporátní Amerika je horší než vláda, co se týče toho, že se v našem podnikání drží. Takže se snažím vytvořit místo, kde by nemohli zasahovat.“

Pro pana Bernse jsou „oni“ překážkou budoucnosti bez politiků, kteří mají odpor k riziku, kteří potlačují inovace, nebo nezodpovědných technologických firem, které získávají naše data za účelem zisku. Blockchain, tvrdí pan Berns, nám pomůže tuto budoucnost vymyslet. V představeném inteligentním městě Bernse by obyvatelé řídili většinu svých záležitostí na blockchainových aplikacích, což by eliminovalo potřebu „prostředníků“, jako jsou banky. Teoreticky by tito obyvatelé kontrolovali jejich vlastní data, jejich zařízení, jejich digitální identita.

Pokud jde o to, jak by to ve skutečnosti fungovalo v praxi, jsou podrobnosti povrchní. Kromě toho, že se mluví o uhlíkově neutrálním městě, je málo známo o zásobování vodou, energií a dopravou. A co je nejdůležitější, mnoho aplikací potřebných pro město ještě nebylo vynalezeno. Ani Jeremy Aguero, ekonomický analytik najatý společností Blockchains, nedokázal pochopit, jak bude vypadat město založené na blockchainu. Jednou z funkcí, kterou si byl jistý, byla daň vybíraná z blockchainových transakcí v rámci inovačních zón. Přirovnal to k poplatku za transakci kreditní kartou, který by zvýšil příjmy pro místní a státní orgány v Nevadě.

Stejně jako pan Aguero má i Berns - bývalý spotřebitelský právník, který zbohatl v obchodování s kryptoměnami - dobře nacvičené kouzlo o blockchainu. Ve svém idealismu nedělá dost na to, aby řešil obavy některých místních vůdců, obyvatel a odborníků. Na začátku března zvolení vůdci okresu Storey hlasovali proti vytvoření „separatistické“ vlády na půdě vlastněné Blockchains.

Kromě skvělých nápadů na realizaci Bernsova námětu, jsou zde i negativní a odrazující stránky či zkušenostní varování. Jedním z významných příkladů je projekt Google Sidewalk Labs v kanadském Torontu. Nabídka přeměnit nepoužívané nábřeží na chytré město byla loni opuštěna po prudkém odporu obhájců soukromí a finančních tlaků.

Nyní je na nevadských zákonodárcích, aby rozhodli, zda inteligentní město Blockchains uspěje tam, kde ostatní zaváhali. Očekává se, že návrh guvernéra bude nevadskému zákonodárci předložen během několika příštích týdnů. Pete Ernaut, lobbista společnosti Blockchains, uvedl, že o osudu legislativy bude pravděpodobně rozhodnuto koncem května. Pokud pak legislativa projde, Blockchains říká, že v červenci zveřejní hlavní plán pro svou inovační zónu.

Ale jen proto, že může, znamená to, že by mělo? Pokud se zákonodárci rozhodnou, že by to nemělo, nebo se něco pokazí, Blockchainová země „by byla prodána“, uvedl Berns.

Zdroj: unsplash.com

Nejnovější články