Jim Rogers poradil ruským investorům zaměřit se na zemědělství

Jim Rogers věří, že odvětví zemědělství je ten správný investiční krok do budoucna.

Legendární americký investor a šéf Rogers Holdings, Jim Rogerse vidí v odvětví zemědělství velký potenciál a předpokládá, že má šanci v roce 2021 investičně růst. Řekl pro rozhovor na fóru v Petrohradu.

Investiční příležitost

Na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu Rogersi položili otázku, aby poradil ruským investorům. Doporučil jim tedy nakupovat akcie v agroprůmyslových společnostech a stát se farmáři. Sám investor dodal, že nedávno koupil cenné papíry z odvětví agroprůmyslu. Od roku 2014 Rogers pravidelně investuje do ruských aktiv. V Rusku vlastní společnost PhosArgo, která pro něj představuje velké akcie. PhosArgo je největší evropský výrobce vysoce kvalitních fosfátových hnojiv. Za poslední rok stouply ceny akcií této společnosti o 66,89 %. Rogers uvádí, že mnoho lidí stále nenávidí ruské investice a on miluje hledání míst, která nenávidí, protože to obvykle znamená, že zde existuje příležitost.

Kde ještě vidí potenciál?

Za další vynikající investice pro tento rok pak kromě zemědělství označuje americký investor a spoluzakladatel Kvantového fondu zlato, stříbro, komoditní trhy v obecném pojetí a cestovní ruch. Obzvláště zdůraznil letecké společnosti, u nichž očekává, že akcie porostou spolu s obnovením letů. Není žádným tajemstvím, že Rogers je dlouhodobým vlastníkem akcií ruské letecké společnosti Aeroflot a minulý měsíc navíc koupil akcie společnosti AFK Sistema.

Pesimistické zítřky

Koncem minulého roku 2020 Rogers ovšem predikoval také kolaps pro rok 2021, jaký nikdy v životě neviděl. Globální trhy budou dle jeho slov ovlivněny fiskálními a peněžními pobídkami, které byly zaváděny s účelem zmírnění dopadu koronaviru na ekonomiku. Tuto pesimistickou předpověď vyjádřil investor v předvolebním období, kdy americká vláda tiskla peníze a rychle je uváděla na trh. Totéž pozoroval v Japonsku, Evropě a ve Velké Británii. Svá očekávání podpořil tvrzením, že v USA již dlouho nedošlo k významnému poklesu trhů (naposledy v letech 2008–2009). Jeho recept na řešení krize byl už tehdy zaměřit se na Čínu a Rusko. Tyto země a jejich vlády udělaly podle něj méně chyb než USA, Velká Británie a Japonsko.

Proč zemědělství?

Jim Rogers je přesvědčen, že nedostatek zemědělců spolu s rostoucí populací, změnou klimatu a urbanizace bude vyvíjet tlak na ceny zemědělských komodit. A poptávka po jídle a oblečení dle něj příliš nepoklesne. Z tohoto důvodu investor tuto oblast trhu bedlivě sleduje a očekává změnu dlouhodobého trendu nenávratnosti investic v zemědělství. O komodity se začal zajímat koncem 60. a začátkem 70. let. V té době však považoval všechny existující komoditní indexy za beznadějné. Na konci 90. let proto přišel s vlastním komoditním indexem RCIC (Rogersův mezinárodní komoditní index). Ten sestavil na základě svého výzkumu, ve kterém se snažil zjistit, co všichni v životě nejvíce používáme. S ohledem na to pak vybíral podíly ve fondu. Index zahrnuje nejen zemědělské komodity, ale také i energie anebo drahé a průmyslové kovy.

Zdroje: quote.rbc.ru, cmcmarkets.com, etfdb.com, unsplash.com

Nejnovější články