Prezident Joe Biden říká, že je přesvědčen o tom, že recese v USA není nevyhnutelná, ale inflace prudce stoupá. Federální rezervní systém se chystá zvýšit úrokové sazby závratnou rychlostí a obyčejní Američané začínají mít obavy.
Biden ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Associated Press uvedl, že americká ekonomika nemusí nutně upadnout do recese, i když se její růst zpomaluje a inflace zůstává vysoká.
"Především to není nevyhnutelné," řekl. "Za druhé, jsme v silnější pozici než kterýkoli jiný národ na světě, abychom tuto inflaci překonali."
Inflace ve Spojených státech je velmi vysoká a v květnu vzrostla meziročně o 8,6 %, což je nejrychlejší růst za posledních 41 let. Podstatou růstu spotřebitelských cen jsou náklady na pohonné hmoty, protože západní sankce proti ruským energetickým zdrojům prohlubují celkovou propast mezi globální poptávkou a nabídkou. Prudce však rostou i náklady na základní potraviny a bydlení.
Federální rezervní systém učinil tento týden agresivní krok k potlačení inflace zvýšením základní úrokové sazby o 75 bazických bodů. Jednalo se o největší jednorázové zvýšení sazeb od roku 1994 a na obzoru jsou další, neboť představitelé Fedu naznačují, že v roce 2023 bude možná nutné zvýšit sazby na přibližně 3,8 % - to by bylo nejvíce od začátku roku 2008.
Navzdory snahám Fedu a Bidenovu optimismu řada významných ekonomů a investorů bije na poplach ohledně blížící se recese v USA. Ekonomové z Wells Fargo uvedli, že prudké zvýšení sazeb zvýší náklady na půjčky v celé ekonomice a pravděpodobně uvrhne USA do "mírné recese".
Tento názor podpořila i banka Morgan Stanley, když její hlavní stratég Mike Wilson, který předpověděl poslední tři krachy na akciovém trhu, uvedl, že se zavedením vyšších sazeb se zvýšilo riziko recese.
Akciový trh, na kterém investují miliony obyčejných lidí, je na cestě k nejhorším ztrátám od března 2020, protože se zvyšuje obava z inflace a recese. Začátkem tohoto týdne se oficiálně překlopil do medvědího trhu, když z lednového rekordního maxima ztratil více než 20 % hodnoty.
Tato sklíčenost se odráží v náladě spotřebitelů v americké ekonomice, protože vysoké ceny benzínu, potravin a bydlení poškozují peněženky Američanů. Ceny benzínu se vyšplhaly na rekordní úroveň, protože sankce vůči Rusku omezují dodávky, a podle Americké automobilové asociace se současná průměrná cena benzínu v zemi vyšplhala nad 5 dolarů za galon.
Důvěra spotřebitelů klesla na historické minimum. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity dosáhl v červnu rekordně nízké hodnoty 50,2, protože zhoršující se ekonomika, rostoucí náklady a obavy o osobní finance se projevily i v domácnostech. Zpomalení ekonomiky je v popředí zájmu milionů Američanů. Údaje Google Trends ukazují, že tento týden vyhledávalo slovo "recese" více lidí v USA než kdykoli od roku 2004.
Podle Bank of America ekonomové zdvojnásobili pravděpodobnost recese v USA. "Vidíme zhruba 40% pravděpodobnost recese v příštím roce. Potvrdily se naše nejhorší obavy kolem Fedu: zaostal za křivkou a nyní hraje nebezpečnou hru na dohánění. Očekáváme, že růst HDP zpomalí téměř na nulu, inflace se ustálí na úrovni kolem 3 % a Fed zvýší sazby nad 4 %," napsali ekonomové banky.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com