Kde hledám hodnotu, když se vše zdá nadhodnocené?

Akciové trhy stále dobývají nová maxima. Při pohledu na klasické metriky typu PE se zdá, že je trh nadhodnocený. Jak tedy najít hodnotové akcie?

Akciové trhy stále dobývají nová maxima. Při pohledu na klasické metriky typu PE se zdá, že je trh nadhodnocený. Jak tedy najít hodnotové akcie?

Snad všechny ukazatele ukazují na nadhodnocený trh. Ceny akcií v posledních letech rostly více než zisky společností, důvodů k růstu akcií je více, nejpodstatnější důvod je dle mého názoru expanze zisků společností. Korporátní americe se dařilo a společnosti opravdu vydělávají mnohem více než před 10 lety, to by měla reflektovat i cena akcií. Druhý důvod, který je strašidelnější, je likvidita na trhu. Když se podíváme na procentuální růst v zisku společností a na procentuální růst ceny akcií zjistíme, že ceny akcií vzrostli mnohem více než zisky. Je to způsobeno přemírou likvidity na trhu. Kde je moc peněz, které se snaží najít velmi malé množství dobrých nákupů.

Jak tedy najít hodnotu?

Největší přemíra likvidity je dle mého názoru na amerických trzích. Myslím, že to tak bude vždy a těžko se na tom bude něco měnit. V tomto případě to ovšem může znamenat, že je rozumné hledat hodnotu na jiných trzích než jen v USA.

Porovnejte si společnosti z USA a například z Evropy. Společnosti z USA se obchodují za dvojnásobné cenové poměry oproti srovnatelným společnostem v Evropě.

Nedávno jsem byl v obchodu Hornbach, který pravděpodobně každý čech zná. Hornbach je německá společnost, která se obchoduje na německé burze. Společnost se obchoduje za PE 13. Pro porovnání, americké LOWE's se obchoduje za PE bezmála 26. Horbach má ovšem vyšší růst v tržbách, takže by si i zasloužil vyšší cenové poměry než americké Lowe's. Business model mají obě společnosti podobný.

Nejedná se jen o tuto společnost, celkově společnosti mimo USA se obchodují za mnohem nižší valuace oproti fundamentům.

Závěr

Kde tedy hledám hodnotu? Mimo USA. Ať už na německých burzách nebo na londýnské. Snažím se najít společnosti, se kterými jsem obeznámen a vím jak fungují. I v německu se nachází spousta společností, které známe z česka a obchodují za mnohem lepší valuaci než podobné společnosti v USA.

Společnosti z Číny se také obchodují za mnohem nižší násobky než jejich američtí konkurenti. U Číny je tu ovšem riziko z pohledu čínské komunistické strany a napjatých vztahů Číny s USA.

Na závěr bych chtěl ještě dodat, že nadhodnocené trhy neznamenají, že se nedá najít hodnotová akcie. I v USA určitě najdete podhodnocené společnosti, bude to ovšem těžší než na jiných trzích.

Disclaimer: Nejsem investiční poradce. Ve videu se nenachází žádné investiční rady. Video je pouze pro vzdělávací účely.

Zdroj obrázku: freepik.com

Nejnovější články