Kdo byl John Rockfeller?

Článek seznamuje čtenáře s postavou Johna Rockfellera, který je dnes považován za nejbohatšího muže v moderní historii.

John Davison Rockefeller (8. července 1839 – 23. května 1937) byl americký obchodní magnát a zakladatel monopolní společnosti Standard Oil. Je považován za nejbohatšího člověka v moderní historii. 

Narodil do velké rodiny v severní části státu New York. Několikrát se stěhovali, než se nakonec usadili v Ohiu. Ve věku 16 let se stal asistentem účetního, ale po 4 letech práci ukončil, aby vstoupil do několika obchodních partnerství soustředěných na ropu. Později, v roce 1870, založil společnost Standard Oil Company. Na vrcholu kariéry spravoval 90% ropy ve Spojených státech. Ta byla používána nejen jako palivo, ale také do lamp (před elektrifikací). 


Když vláda v roce 1890 schválila Shermanův antimonopolní zákon, právní tým Standard Oil rychle přeměnil svěřenský fond na holdingovou společnost. Proto vláda odpovídajícím způsobem upravila zákon, a tak Nejvyšší soud v roce 1911 rozhodl, že Standard Oil musí být rozdělena. Stalo se z ní 34 samostatných firem, které zahrnovaly například ExxonMobil a Chevron Corporation, z nichž některé mají stále nejvyšší úroveň příjmů na světě. Nakonec se ukázalo, že jednotlivé díly společnosti měly větší hodnotu, než když byla jedním celkem. V důsledku toho se Rockefeller stal prvním miliardářem v zemi.

Oženil se s Laurou Celestií Spelmanovou. Měli čtyři dcery a jednoho syna. Po odchodu do důchodu na panství Kykuit se věnoval vytvářením nadací, které měly zásadní vliv na medicínu, vzdělávání a vědecký výzkum. 

 

Zdroj: Wikipedia.org, investopedia.com

Obrázek: pixabay.com

Nejnovější články