Autor: Adam Spáčil

Kdybych si mohl koupit a držet jen jednu akcii po dobu 20 let, byla by to tato akcie

Výprodej na burze způsobil, že tento prosperující podnik je na prodej. I přes úterní výrazné oživení zůstává index S&P 500 v březnu o 1 % níže a od začátku roku o více než 10 %.

Výprodej na burze způsobil, že tento prosperující podnik je na prodej.

I přes úterní výrazné oživení zůstává index S&P 500 v březnu o 1 % níže a od začátku roku o více než 10 %.

Akcie společnosti Walt Disney se oproti svému maximu propadly zhruba o 30 %. Akcie navíc v posledním roce, tříletém, pětiletém a desetiletém časovém horizontu nedosahují výkonnosti indexu S&P 500. Společnost Disney má jistě řadu krátkodobých problémů, chybí jí dividenda a stále si líže rány z pandemie. Dlouhodobý výhled pro akcie mediální společnosti však nikdy nebyl lepší.

Zde je důvod, proč je společnost Disney mým osobním favoritem na koupi a vlastnictví po dobu nejméně 20 let.

Domácí parky společnosti Disney jsou opět v provozu

Podstatou investování na akciovém trhu je hledání kvalitních podniků, které mohou růst po desetiletí, nebo nejlépe po staletí. K investování mě přivedlo především to, když jsem ve svých dvanácti letech poprvé četl knihu Petera Lynche One Up on Wall Street. Kniha dává jednotlivcům možnost jít ven a analyzovat podniky ve stylu grassroots. Lynch věřil, že obyčejní lidé mohou díky tomu, že budou podniku věnovat pozornost a porozumí mu, překonat trh.

Zpráva společnosti Disney za 1. čtvrtletí fiskálního roku 2022 naznačila oživení jejích parků a trvalý růst služby Disney+.

Společnost Disney je zdravý podnik

Oživení výkonnosti parku snižuje krátkodobou potřebu společnosti Disney+ vydělávat peníze. Pro představu o podnikání společnosti Disney si vezměte, že její segment parků, zážitků a produktů tvořil v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2022 pouze třetinu příjmů, ale 75 % zisku. Zatímco média a zábava (kam patří i Disney+) tvořily dvě třetiny příjmů společnosti Disney, ale jen 25 % jejího čtvrtletního zisku.

Jinak řečeno, parky jsou vysoce ziskové a efektivně financují investice společnosti Disney+. Navzdory nedostatečné ziskovosti médií a zábavy dokázala společnost Disney v 1. čtvrtletí fiskálního roku 2022 dosáhnout upraveného zisku na akcii ve výši 1,06 dolaru - což je známka toho, že si může dovolit riskovat s Disney+ a nechat jej dlouhodobě růst.

Pohled na oceňování z širší perspektivy

I kdyby se společnost Disney+ v nadcházejících letech potýkala s nižším růstem a sníženou ziskovostí, stále je to skvělá koupě. V období od roku 2015 do začátku roku 2019 se akcie společnosti Disney obchodovaly především v rozmezí od 90 USD za akcii do přibližně 115 USD za akcii - v tomto časovém rámci nedosahovaly výkonnosti trhu. V listopadu 2019 byla na trh uvedena služba Disney+.

Akcie společnosti Disney v roce 2019 překročily 150 USD za akcii, v roce 2021 dosáhly maxima téměř 199 USD za akcii a poté klesly na současnou cenu kolem 134 USD za akcii. Pokud je 1. čtvrtletí fiskálního roku 2022 nějakým ukazatelem nadcházejících čtvrtletí, pak by segment parků, zážitků a produktů mohl ve fiskálním roce 2022 vykázat rekordní výsledky. Když se toto oživení spojí s přidaným růstem služby Disney+, je těžké pochopit, jak by akcie společnosti Disney mohly mít hodnotu jen o málo vyšší než před zavedením služby Disney+.

Dávejte si pozor na emocionální impulsy

Bez ohledu na to, jak rádi diskutujeme o dlouhodobé investiční tezi akcií, podceňování emocionální stránky investování je chybou. Pokušení prodat, když je vaše obrazovka zbarvena do moře červené barvy, která se zdá být s přibývajícími týdny stále horší, je mocná síla.

Vlastnictvím kvalitních podniků v dobrém i zlém však můžete svému portfoliu poskytnout časový horizont potřebný k dosažení dlouhodobých zisků.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články