Autor: Adam Spáčil

Kdybyste v roce 2010 investovali 10 000 dolarů do společnosti Tesla, kolik byste dnes měli?

Víra v elektromobily by vás tehdy přivedla k velkému bohatství. Investoři vědí, že i když se dnes Tesla obchoduje výrazně níže ve srovnání se svým historickým maximem z listopadu loňského roku, ti, kteří v roce 2010 vstoupili na burzu (IPO) výrobce elektromobilů, budou stále pohádkově bohatí.

Víra v elektromobily by vás tehdy přivedla k velkému bohatství.

Generální ředitel Elon Musk byl vždy poněkud kontroverzní osobností, ale od doby, kdy se pokusil koupit Twitter, je nyní mnohem více terčem kritiky. Částečně se to projevuje na výkonnosti akcií jeho společnosti, ale také proto, že vzít si na akvizici půjčku ve výši 6 miliard dolarů krytou akciemi Tesly má tento efekt.

Přesto je Tesla největším a nejvyspělejším výrobcem elektromobilů. Podle oborového webu Cox Automotive prodala Tesla ve čtvrtém čtvrtletí v USA více luxusních vozů než Audi, BMW, Lexus a Mercedes-Benz.

V roce 2021 dodala téměř 1 milion elektromobilů a v prvním čtvrtletí letošního roku jich dodala dalších 310 000, což je přibližně o 67 % více než před rokem. Tím se výrobce elektromobilů dostal na cestu k dosažení Muskova cíle dodat 20 milionů vozů Tesla do roku 2030.

Tesla vlastní silnici

Tesla zůstává nejhodnotnější automobilovou akcií na trhu. V době psaní tohoto článku měla hodnotu přibližně 690 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek hodnoty další největší automobilky Toyota, která má hodnotu 251 miliard dolarů. Má také větší hodnotu než Ford, GM, Stellantis a Honda dohromady!

Pro někoho to znamená, že akcie Tesly jsou značně nadhodnocené, a připomíná loňskou kritiku analytiků, kteří tvrdili, že Tesla nemá větší hodnotu než 150 dolarů za akcii (v současnosti se obchoduje za 700 dolarů za akcii).

Růst příjmů se však stále zrychluje. Navíc se stala ziskovou a tempo růstu zisku se také zvyšuje.

I když se Tesla potýká s rostoucím počtem konkurentů, její prodeje rostou. A neutrácí žádné peníze za reklamu.

Velkou měrou se na tom podílí uvedení Modelu 3 a Modelu Y, tedy sedanu a crossoveru pro masový trh. Nyní začala dodávat Model Y ze své továrny Gigafactory v Texasu, kde začleňuje vlastní bateriový článek 4680, což bude pravděpodobně důležitý vývoj ve světle krize dodavatelského řetězce, která stále svírá automobilový průmysl.

Jak vysoko umíte počítat?

Společnost Tesla vstoupila na burzu 29. června 2010 s cenou 17 dolarů za akcii, což bylo nad očekávaným rozmezím 14 až 16 dolarů za akcii, a v loňském roce přesáhla 1 200 dolarů za akcii, což bylo po rozdělení akcií 5:1 v roce 2020, kdy se akcie obchodovaly za více než 2 200 dolarů za kus.

Jak již bylo uvedeno, dnes akcie výrobce elektromobilů klesly na přibližně 700 dolarů za akcii, což je nepříjemné, ale znamená to, že se vám od IPO stále daří fenomenálně dobře. Pro tyto investory hovoříme o téměř 13 800% nárůstu hodnoty, což znamená, že investice 10 000 dolarů před 12 lety by dnes měla hodnotu 1,39 milionu dolarů.

Není pravděpodobné, že by si Tesla takový růst udržela. Nejenže jí stále více konkurují nově vznikající společnosti jako Rivian a Lucid, které chtějí proniknout na trh, ale o kus koláče se ucházejí i zavedené automobilky jako Ford, GM a Toyota. Téměř každý výrobce má dnes na silnici elektrický automobil nebo na něm pracuje.

Existují však dobré důvody věřit, že Tesla si udrží dominantní postavení v oboru i v následujících letech, a i vzhledem k maniakální osobnosti jejího generálního ředitele by její akcie měly zůstat stejně dlouho skvělou investicí.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články