Autor: Petr Jůn

Kim Kardashian a Floyd Mayweather zažalováni investory kvůli podvodu s kryptoměnami

Kim Kardashian a Floyd Mayweather jsou žalováni kvůli obvinění, že uvedli investory v omyl, když propagovali málo známou kryptoměnu EthereumMax.

Kim Kardashian a Floyd Mayweather jsou žalováni kvůli obvinění, že uvedli investory v omyl, když propagovali málo známou kryptoměnu EthereumMax milionům svých sledujících na sociálních sítích.

Hromadná žaloba podaná minulý pátek u okresního soudu USA pro centrální okres Kalifornie obviňuje EthereumMax a jeho slavné propagátory ze spolupráce na umělém nafouknutí ceny tokenu prostřednictvím "nepravdivých nebo zavádějících prohlášení" v příspěvcích na sociálních sítích.

Kardashianová loni způsobila rozruch, když na Instagramu zveřejnila příspěvek propagující token EthereumMax. "Zajímáte se o krypto????" napsala Kardashianová. "Tohle není finanční rada, ale sdílení toho, co mi právě řekli moji přátelé o tokenu Ethereum Max!".

Kardashianová do zprávy zahrnula hashtag #ad, což naznačuje, že za propagaci dostala zaplaceno. Není jasné, kolik Kardashianová dostala od EthereumMax zaplaceno, i když odhady uvádějí její honorář za sponzorovaný příspěvek na Instagramu v rozmezí 500 000 až 1 milion dolarů.

Mezitím Mayweather podpořil token ve svém boxerském zápase s hvězdou YouTube Loganem Paulem. EthereumMax byl přijat jako platba za vstupenky na tuto událost, což podle žaloby prudce zvýšilo objemy obchodování.

Mayweather také propagoval EthereumMax na významné bitcoinové konferenci v Miami a následně byl vypískán z pódia. Mayweather podle všeho nezveřejnil platbu za propagaci tokenu, uvádí se v žalobě.

Žaloba tvrdí, že žalobce Ryan Huegerich, obyvatel New Yorku, a další investoři, kteří si v období od 14. května 2021 do 17. června 2021 zakoupili tokeny EthereumMax, utrpěli v důsledku jednání celebrit ztráty.

EthereumMax od začátku června ztratil přibližně 97 % své hodnoty, což vedlo některé investory k označení za schéma "pump and dump", kdy se podvodníci snaží zvýšit cenu aktiva prostřednictvím nepravdivých nebo zavádějících prohlášení. Toto obvinění figuruje v Huegerichově žalobě, která Kardashian a Mayweathera obviňuje z "shillingu" EthereumMax.

EthereumMax "nemá žádnou spojitost" s etherem, druhou největší kryptoměnou, uvádí se v žalobě a dodává se, že jeho značka se zdá být snahou uvést investory v omyl, aby věřili, že token je součástí sítě Ethereum.

Zástupci Kardashianové a Mayweathera nebyli při kontaktu s CNBC okamžitě k dispozici. EthereumMax na žádost o komentář na Twitteru neodpověděl.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články