Autor: Filip Kejval

Krach na čínském trhu s bydlením letos připravil stavební firmy o 90 miliard dolarů

Čínští stavitelé domů letos ztratili akcie a dluhopisy v hodnotě téměř 90 miliard dolarů, protože čínský boom v oblasti bydlení vykazuje známky konce.

Čínští stavitelé domů letos ztratili téměř 90 miliard dolarů, protože čínský boom v oblasti bydlení vykazuje známky konce.

Podle zprávy agentury Bloomberg splasknutí bubliny na trhu s bydlením v Číně spolu s blížící se dluhovou krizí zvýšily tlak na stavitele domů, kteří se zoufale snaží odrazit od rekordně nízkých stavů zásob. Peking signalizoval příznivější postoj k pomoci majitelům domů než stavitelům na cestě k oživení a pokusům o stabilizaci trhu.

Stavebníci letos bojují s nedostatkem hotovosti kvůli snahám vlády omezit expanzi dluhu. Zároveň neustále klesají ceny domů, což ohrožuje budoucnost odvětví a jeho finanční stabilitu.

A pomoc možná v dohledné době nepřijde. Podle agentury Bloomberg mají čínské úřady plné ruce práce s pomocí majitelům domů, kteří stále čekají na dokončení bytových projektů, a zároveň se potýkají s tím, že se spotřebitelé hromadně vyhýbají splácení hypoték.

Stavebníci mezitím pociťují větší bolest na dříve spolehlivém trhu s dluhopisy. Podle metrik agentury Bloomberg dlužníci nesplatili rekordních 28,8 miliardy dolarů ze zahraničních dluhopisů. Podle agentury Bloomberg Intelligence činil v červenci medián ceny dolarových dluhopisů pro stavebníky 16 centů oproti březnovým 40 centům.

Populační a ekonomický růst se zpomaluje také v Číně, což pravděpodobně signalizuje pokles v blízké budoucnosti. Vzhledem k tomu, že se Peking odklání od výstavby domů jako prostředku spekulace, je trh s bydlením v Číně pravděpodobně uprostřed změny, která zvýhodňuje spotřebitele.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články