Krutý pád kryptoměn z tohoto týdne ukazuje na krizi důvěry v celý ekosystém

Trh s kryptoměnami zmítá krize důvěry, která nastala po krachu Luny a s ní spojeného stablecoinu Terra, a nedůvěra se šíří celým ekosystémem.

Trh s kryptoměnami zmítá krize důvěry, která nastala po krachu Luny a s ní spojeného stablecoinu Terra, a nedůvěra se šíří celým ekosystémem.

Cena Terry se na začátku týdne snížila z 1 dolaru a nyní se obchoduje za zhruba 50 centů, protože algoritmický stablecoin prakticky přes noc smazal tržní hodnotu ve výši více než 5 miliard dolarů.

Stablecoiny mají jednoduše držet svou hodnotu a zůstat likvidní, aby usnadnily obchody s jinými kryptoměnami. Zkáza Terry však ukazuje, že stablecoiny mohou mít všechna rizika kryptoměn bez jakéhokoli potenciálu růstu.

U Luny byla destrukce hodnoty ještě horší, protože po poklesu o 99 % za poslední týden ztratila 30 miliard dolarů tržní hodnoty.

Někteří investoři do kryptoměn si nyní uvědomují, že hodnota toho, co vlastní, závisí pouze na dynamice nabídky a poptávky, a doufají, že v budoucnu budou moci mince prodat někomu jinému za vyšší cenu.

Na rozdíl od akcií nemají kryptoměny podkladový tok zisků, který by investoři mohli odhadnout, promítnout do budoucnosti a ocenit na základě osvědčených strategií, jako jsou modely diskontovaných peněžních toků. Místo toho mohou investoři do kryptoměn jen doufat, že se důvěra v tento sektor obnoví a jeho přijetí bude pokračovat kupředu, čímž se zvýší poptávka po tom, co již vlastní.

To může být obtížné, protože imploze stablecoinu Terra pravděpodobně v nadcházejících měsících vyvolá intenzivní kontrolu ze strany regulačních orgánů. Obtížné je to také proto, že prudký pokles Terry se přenesl i na největší stablecoin na světě, Tether.

Tether má hodnotu více než 80 miliard dolarů a ve čtvrtek se jeho hodnota krátce snížila z 1 dolaru a klesla o 5 % na 0,95 dolaru. Mnozí investoři zpochybňovali, zda jsou rezervy Tetheru skutečně investovány do likvidních cenných papírů s nulovým rizikem, jako jsou americké státní dluhopisy.

Stabilita Tetheru je zásadní pro obnovení důvěry v trh s kryptoměnami a čtvrteční výsledky nejsou dobrým znamením. Další otázkou, se kterou se kryptoinvestoři potýkají, je, zda imploze Terry a slabost Tetheru představují systémové riziko pro širší krypto a finanční trhy. Pokud ano, regulační orgány by mohly tvrdě zasáhnout tento sektor, který byl od zavedení bitcoinu v roce 2009 do značné míry ponechán sám sobě.

Pro trh, který je závislý výhradně na dynamice nabídky a poptávky, je zásadní, aby se trh s kryptoměnami rychle očistil a obnovil důvěru investorů, jinak by se kaskádový vodopád, který jsme tento týden viděli u Terry a Luny, mohl rozšířit i na další kryptoměny.

A obnovit důvěru v trh s kryptoměnami by mohlo být vzhledem k jeho decentralizované povaze obtížné, což znovu zdůrazňuje, proč je důvěra mezi jeho uživateli a investory klíčová pro budoucí růst cen.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články