Autor: Adam Spáčil

Kryptovýherní hry se objevily na scéně a otřásají herními obchodními modely. Jak fungují a z čeho plyne jejich hodnota pro investory?

Mediální sada Axie Infinity. Hry typu Play-to-earn, jako je Axie Infinity a Decentraland, se rozmáhají v celém kryptosvětě.

Mediální sada Axie Infinity

Hry typu Play-to-earn, jako je Axie Infinity a Decentraland, se rozmáhají v celém kryptosvětě.

Zdá se, že přinášejí revoluci do herního průmyslu díky novému, velmi poutavému formátu s obrovskou přitažlivostí.

Jaký je zdroj peněz?

Hodnota všech her typu play-to-earn pochází z měny, kterou hráči na platformě vydělávají. Ne každá hra má však stejný model a některá malá jména chtějí na metaverse mánii pouze vydělat.

Většina her má vlastní žetony pro nákupy ve hře a obchodování mezi hráči. Podle blockchainového vývojáře Jamese Bachiniho získávají hodnotu prostřednictvím svých tokenů, které uživatelé a obchodníci s kryptoměnami považují za cenné.

Například model, který používá Axie Infinity, počítá s tím, že hráči předem investují velké částky do NFT (nebo v tomto případě Axies), které jsou specifické pro danou hru. Hráči pak mohou se svými herními digitálními aktivy - získanými hraním - obchodovat za zhodnocenou cenu s ostatními hráči, kteří v tomto cyklu pokračují a vnášejí hodnotu do herní ekonomiky.

"Pokud se všichni rozhodnou odejít a vyměnit své tokeny Axie za jiné digitální měny, hodnota tokenu se zhroutí," řekl Bachini. "Pokud bude hra i nadále úspěšná, poptávka po tokenu bude pokračovat."

Majitelé hry a investoři věří, že lidé budou hru i nadále hrát a vkládat do ní peníze. Je to proto, že vlastnictví digitálních aktiv získává mainstreamové přijetí.

Kryptoměna Axie's axs si v průběhu roku 2021 připsala neuvěřitelných 18 000 %, zatímco token mana společnosti Decentraland vzrostl o 4 000 %, což je řadí mezi celkově nejvýkonnější kryptoměny loňského roku, a to díky popularitě her typu play-to-earn a metaverza.

Mám zaručeno, že si hraním vydělám peníze?

Ne, ale záleží na tom, kolik času do hry investujete, na její popularitě a na poptávce po herních aktivech nebo podkladovém tokenu.

"Hra Play-to-earn není kouzelná pilulka, která by hráčům zajistila ziskovost jakékoli hry, ale vytváří precedens a plátno pro takovou hru, která by rozdělovala hodnotu," řekl Diego Di Tommaso, spoluzakladatel open-source platformy pro rozšířenou realitu OVR.

Je obchodní model udržitelný?

To je možné, ale s tímto konceptem je spojena řada problémů, protože přitažlivost vydělávání peněz by mohla rozmělnit herní zážitek. Jedním z hlavních rizik je schopnost hry dále rozvíjet ekonomiku, kterou hodlá budovat.

Podle Adriana Kolodyho, zakladatele startupu DeFi Domination Finance, je jediným způsobem, jak může být model "play-to-earn" udržitelný, vysoká kvalita uživatelů hry.

Zábavu a skutečnou zábavu při hraní by podle něj mohli oslabit lidé, kteří využívají bot-farmáře jako způsob, jak ze hry vytěžit maximum čistě kvůli zbytkovému příjmu.

"Chování botů také motivuje k automatickému vybírání odměn za tokeny, které z těchto her získáváte," řekl. "To vede k negativní cenové akci a může znamenat jistou smrt pro některé z těchto projektů, které se spoléhají na to, že jejich tokenu se bude dařit dostatečně dobře."

Neustálé obchodování s herními aktivy navíc vytváří potřebu neustálého přílivu nových hráčů, aby bylo možné udržet obchodní model a rozvíjet zdroje příjmů.

Jak hra samotná něco vydělává?

Snadné. Transakční poplatky! Za nákup herní měny jsou noví hráči zpoplatněni, což pro hru představuje hlavní zdroj příjmů. Nejlákavější částí hry je zhodnocení ceny nativních žetonů.

Hry s pevnými komunitami a značkami mají před ostatními výhodu.

"Udržitelnost Axie bude záviset na tom, jak rychle se jí podaří rozšířit hráčskou základnu a zvýšit užitek ze svých herních aktiv," řekl Koh Kim, vedoucí ekosystému ve startupu Mysten Labs, který se zabývá blockchainovou infrastrukturou. "Axie doslova změnila životy lidí - to je její konkurenční výhoda. Žádná jiná hra typu play-to-earn nemá takovou úroveň loajality."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články