Autor: Petr Jůn

Kupte ropu a ignorujte kryptoměny, říká Rich Bernstein

Rich Bernstein je člen síně slávy časopisu Institutional Investor. Podle něj bychom měli vlastnit vše kromě "bublinových aktiv", technologií a kryptoměn.

Rich Bernstein je člen síně slávy časopisu Institutional Investor. Podle jeho rad by investoři měli vlastnit vše kromě "bublinových aktiv", technologických akcií a kryptoměn. Na vině je podle něj riskantní "houpačka", která se odehrává na trhu. "Na jedné straně máme všechna aktiva, která bych nazval bublinovými: technologie, kryptoměny, atd. Na druhé straně této houpačky máte doslova všechno ostatní na světě. Myslím, že pokud se díváte na roky 2022 až 2023, chcete být na straně všeho ostatního na světě” upřesnil své myšlenky Bernstein.

Zároveň se domnívá, že nedostatek kapitálu bude znamenat příležitosti. "Tam jsou vaše výnosy vyšší," řekl. Jeho tipem číslo jedna je energetika, skupina, kterou uvedl jako nejlepší hru do roku 2021. Na začátku tohoto roku Bernstein označil ropu za nejvíce ignorovaný býčí trh. A nyní se domnívá, že by mohla být růstovou skupinou roku 2022. Fond Energy Select Sector SPDR Fund, který tuto skupinu sleduje, již letos vzrostl o 51 %. Ve zvláštní poznámce pro CNBC Bernstein napsal: "Naposledy byl výnos FCF [volného peněžního toku] energetického sektoru tak vysoký ve srovnání s trhem nebo technologickým sektorem v době kolem technologické bubliny a energetika překonávala výkonnost po celé desetiletí. Dividendový výnos tohoto sektoru je více než 3× vyšší než dividendový výnos indexu S&P 500."

Bernstein, který vedl strategii v Merrill Lynch, varuje, že dnešní "bublinová aktiva" mohou investorům dramaticky uškodit stejně jako na počátku roku 2000. "Ocenění je velmi vysoké a je třeba si uvědomit, že ocenění je důležitější než příběh," řekl. Uznává, že příběhy vyprávěné o internetu a mobilní komunikaci během technologické bubliny v roce 2000 se v následujícím desetiletí staly skutečností. Trvalo však roky, než se podařilo vybrat zisky. "Pokud jste investovali do Nasdaq 100, což byly v té době skutečné společnosti, trvalo vám 14 let, než jste se dostali na nulu," řekl Bernstein. "Něco mi říká, že lidé dnes nevěnují pozornost ocenění, ale také si nemyslí, že jim bude trvat 14 let, než se vyrovnají."

Bernstein vidí jako velký problém také kryptoměny. Loni v červnu v pořadu Trading Nation varoval, že spěch za vlastnictvím bitcoinu a dalších kryptoměn se stává nebezpečně parabolickým. "Kryptoměny jsou největší finanční bublinou v historii," řekl Bernstein. "Tohle je prostě monstrózní."

Od pátečního uzavření trhu bitcoin za poslední měsíc ztratil přibližně 30 %. V letošním roce je zatím stále v plusu 63 %. Bernstein spekuluje, že bitcoin by mohl spadnout až o 90 %, stejně jako některé technologické akcie během bubliny v roce 2000. "Myslím, že to chce počkat a podívat se na skutečné fundamenty a podívat se na ocenění, než se rozhodne, že je po všem," řekl Bernstein.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články