Majetek Elona Muska se za necelý rok snížil o 110 miliard dolarů, ale stále je nejbohatším člověkem na světě

Elon Musk přišel kvůli prudkému poklesu ceny akcií Tesly v letošním roce o více než 110 miliard dolarů - více než celý majetek spoluzakladatele Googlu Sergeye Brina, který má hodnotu 107 miliard dolarů.

Elon Musk přišel kvůli prudkému poklesu ceny akcií Tesly v letošním roce o více než 110 miliard dolarů - více než celý majetek spoluzakladatele Googlu Sergeye Brina, který má hodnotu 107 miliard dolarů.Muskovo bohatství dosáhlo v listopadu loňského roku svého vrcholu na úrovni něco málo přes 320 miliard dolarů, ale časopis Forbes tento týden odhadl, že jeho čisté jmění, které je z velké části spojeno s akciemi Tesly, nyní činí asi 209 miliard dolarů.

Tesla od ledna klesla o 46 % a v pátek uzavřela na hodnotě 214 dolarů, což společnost oceňuje na 672 miliard dolarů. V říjnu loňského roku dosáhla bilionové hranice.

Po prodeji části akcií výrobce elektromobilů na začátku letošního roku vlastní Musk nyní 155 milionů akcií Tesly, což představuje podíl necelých 15 %.

Jmění generálního ředitele společností Tesla a SpaceX se za necelý rok propadlo o 35 % a jen tento měsíc se snížilo o 28 miliard dolarů, přesto zůstává nejbohatším člověkem na světě.

Přestože se jeho majetek propadl, je na tom Musk o 80 miliard dolarů lépe než Bill Gates a o 71 miliard dolarů před Jeffem Bezosem.

Loni prodal akcie společnosti Tesla v hodnotě 31 miliard dolarů, aby pomohl zaplatit převzetí společnosti Twitter v hodnotě 44 miliard dolarů. Forbes zahrnul těchto 31 miliard dolarů do jeho čistého jmění bez daní, protože transakce ještě nebyla dokončena.

Po tom, co v dubnu oznámil svůj plán koupit Twitter, se akcie Tesly dostaly na buben. Jeho majetek se zmenšil z dubnových 302 miliard dolarů na 216 miliard dolarů v červnu, ale v srpnu se zotavil na 279 miliard dolarů. Od té doby jeho čisté jmění pomalu klesá, protože bojoval za zrušení transakce s Twitterem. Musk si zařídil půjčku ve výši 12,5 miliardy dolarů, ale k jejímu dokončení potřebuje ještě další miliardy. Hledá pomoc u investorů a možná bude muset příští týden prodat akcie Tesly v hodnotě 5 až 10 miliard dolarů.

Automobilka tento týden oznámila slabší než očekávané výsledky za třetí čtvrtletí s tržbami ve výši 21,5 miliardy dolarů, což je méně než předpovědi analytiků, kteří očekávali 22,1 miliardy dolarů. Společnost Tesla na žádost o komentář podanou mimo běžnou pracovní dobu bezprostředně nereagovala.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články