Mark Zuckerberg ukázal tyto prototypy náhlavních souprav

Společnost dříve známá jako Facebook v únoru uvedla, že letos hodlá vynaložit nejméně 10 miliard dolarů na výzkum a vývoj technologií virtuální a rozšířené reality, včetně počítačových brýlí nebo náhlavních souprav.

Společnost dříve známá jako Facebook v únoru uvedla, že letos hodlá vynaložit nejméně 10 miliard dolarů na výzkum a vývoj technologií virtuální a rozšířené reality, včetně počítačových brýlí nebo náhlavních souprav.

Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg v pondělí ukázal, jak velký pokrok společnost sociálních médií na cestě k tomuto cíli udělala, a odhalil mnoho nedokončených prototypů náhlavních souprav, které společnost postavila ve svých laboratořích.

Zuckerberg vsadil budoucnost společnosti, kterou založil, na virtuální realitu, která uživatele vtáhne do počítačem vytvořeného světa, a rozšířenou realitu, která překrývá počítačem vytvořené objekty reálným světem.

V loňském roce se společnost přejmenovala na Meta, aby zdůraznila nový důraz na metaverzi, virtuální svět, ve kterém podle Zuckerbergových představ budou lidé trávit stále více času - ideálně prostřednictvím pokročilých počítačových brýlí.

Pokud by se Zuckerbergovi podařilo prosadit počítače na hlavě, společnost Meta by získala nový zdroj příjmů z prodeje hardwaru a měla by pod kontrolou vlastní hardwarovou platformu, což by ji učinilo méně náchylnou ke změnám platforem ze strany jiných společností. Například při posledním hovoru k výsledkům Meta uvedla, že nedávné změny v ochraně osobních údajů, které Apple provedl u iPhonu, by ji mohly letos stát 10 miliard dolarů ušlých příjmů, protože brání společnosti v cílení reklamy na přesné publikum.

Trh s virtuální realitou je v současnosti malý a je otázkou, jak velký by mohl být. Podle odhadu společnosti IDC v současné době dominuje prodeji náhlavních souprav Meta, jejíž současný model Quest 2 za 299 dolarů bude v roce 2021 představovat 78 % všech prodaných náhlavních souprav. Celkem se však během roku prodalo pouze 11,2 milionu VR headsetů, což je mnohem menší počet než smartphonů nebo osobních počítačů.

Investoři se zatím staví skepticky k odklonu společnosti Meta od její hlavní činnosti, kterou jsou reklamy a aplikace. Akcie společnosti se v roce 2022 propadly o více než 53 % kvůli obavám z rostoucích nákladů, nízkých prognóz růstu, zvýšené konkurence ze strany TikToku a dopadů změny ochrany osobních údajů na iPhonu od společnosti Apple, která omezila mobilní reklamy.

Pondělní demonstrace tyto obavy příliš neuklidnila - akcie společnosti Meta v úterý uzavřely o více než 4 % níže, a to navzdory širšímu růstu technologických akcií. Americké trhy byly v pondělí zavřené kvůli svátku Juneteenth.

Společnost Meta vyvíjí novou generaci displejů pro virtuální realitu, které mají uživatelům poskytnout dostatečně realistický zážitek, aby měli pocit, že se nacházejí ve stejné místnosti jako ostatní virtuální lidé, řekl Zuckerberg během své ukázky. Současné displeje mají nízké rozlišení, zobrazují artefakty zkreslení a nelze je nosit po dlouhou dobu.

"Nebude trvat tak dlouho, než budeme moci vytvářet scény v dokonalé věrnosti," řekl Zuckerberg v telefonátu s médii o snahách společnosti v oblasti virtuální reality. "Jen místo toho, abyste se na ně dívali na obrazovce, budete mít pocit, že tam jste."

"Problém je v tom, že živost obrazovek, které dnes máme, se v porovnání s tím, co vidí vaše oko ve fyzickém světě, liší o řád nebo více," řekl Zuckerberg.

V posledních několika letech Meta pravidelně ukazovala partnerům a tisku svůj pokrok v práci na náhlavních soupravách pro virtuální realitu a brýlích pro rozšířenou realitu, aby povzbudila investory, kteří považují projekt za smysluplný, a aby pomohla získat vysoce placené vývojáře a vedoucí pracovníky se zkušenostmi s VR a AR.

Na těchto prezentacích u kulatého stolu společnost Meta pravidelně předvádí nedokončené prototypy pro použití ve výzkumu, což je u spotřební elektroniky neobvyklé. Společnosti vyrábějící gadgety rády dokončují produkty a zjišťují, jak se budou vyrábět, než o nich začnou mluvit s tiskem. Například společnost Apple, která pracuje na vlastních náhlavních soupravách, nikdy neukazuje prototypy.

"Tyto prototypy jsou modely na zakázku, které jsme vytvořili v naší laboratoři, takže to nejsou produkty připravené k dodání," řekl Zuckerberg.

Zde byly prototypy, které ukázal:

Butterscotch. Butterscotch je určen k testování displejů s vyšším rozlišením, které mají natolik malé pixely, že je lidské oko nedokáže rozlišit. Butterscotch má vyvinutou novou čočku Meta, která omezuje zorné pole náhlavní soupravy, což umožňuje prezentovat jemný text a zobrazovat větší realismus.

Podle společnosti Meta se však prototyp "ani zdaleka nehodil k přepravě", protože je těžký a neskladný - navíc má stále odkryté desky s obvody.

Half Dome 3. Společnost Meta pracuje na náhlavních soupravách Half Dome přinejmenším od roku 2017, aby otestovala druh displeje, který dokáže posunout vzdálenost bodu zaostření optiky náhlavní soupravy. Díky technologii Half Dome by se podle společnosti Meta mohlo rozlišení a kvalita obrazu zlepšit natolik, že by si uživatelé mohli vytvořit obří počítačové monitory uvnitř náhlavní soupravy, na kterých by mohli pracovat. Nejnovější verze 3 nahrazuje mechanické části čočkami z tekutých krystalů.

Holocake 2. Meta tvrdí, že jde o nejtenčí a nejlehčí náhlavní soupravu pro VR, kterou společnost vyrobila, a že po připojení k počítači je plně schopna spustit jakýkoli VR software. Vyžaduje však specializované lasery, které jsou pro spotřebitelské použití příliš drahé a vyžadují další bezpečnostní opatření.

"Ve většině náhlavních souprav pro virtuální realitu jsou čočky dost tlusté a musí být umístěny několik centimetrů od displeje, aby mohly správně zaostřit a nasměrovat světlo přímo do očí," řekl Zuckerberg. V Holocake 2 Meta používá kromě laserů také ploché holografické čočky, které snižují objem.

Třesk. Starburst je výzkumný prototyp zaměřený na displeje s vysokým dynamickým rozsahem, které jsou jasnější a zobrazují širší škálu barev. Podle společnosti Meta je HDR jedinou technologií, která je nejvíce spojena s dodatečným realismem a hloubkou.

"Cílem celé této práce je určit, které technické cesty nám umožní smysluplně se zlepšit tak, abychom se začali blížit vizuálnímu realismu, který potřebujeme," řekl Zuckerberg.

Zrcadlové jezero. Společnost Meta také ukázala koncept náhlavní soupravy ve stylu lyžařských brýlí s názvem Mirror Lake. Mirror Lake má spojit všechny různé technologie náhlavní soupravy Meta, které vyvíjí, do jediného displeje nové generace.

"Koncept Mirror Lake je slibný, ale v tuto chvíli se jedná pouze o koncept bez plně funkční náhlavní soupravy, která by tuto architekturu přesvědčivě prokázala," řekl Michael Abrash, vedoucí vědecký pracovník Meta Reality Labs. "Pokud se však osvědčí, změní to vizuální zážitek z VR."

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články